| allexandra0601 a întrebat:

Hei, TPU! Am aproape 16 ani si 1, 65 inaltime. Am o problema cu greutatea, mereu am fost cam slaba, pana acum am avut 49 kg, iar vara asta am reusit sa ajung la 52. Intrebarea mea este cum as putea mentine greutatea aceasta, fara sa slabesc in timpul scolii, pentru ca am un program stresant si incarcat? Ar trebui sa iau si ceva proteine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Simplu pastreaza balantul caloric, daca manci mai mult te ingrasi, mai putin slabesti, greutatea e ok la inaltimea ta

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui saiei nimic, doar sa ai mese regulate, adica, dimineata manaci acasa, la scoala iti iei fructe sau un sandis, la pranz mananci imediat cum ajungi acasa dupa scoala, apoi manaci fructe la 2-3 ore dupa pranz si seara, ultima masa, dar nu mai tarziu de 7-8 seara. Fructele se pot manca intre mese, mai tot timpul.

| rrunners30 a răspuns:

Cred ca cel mai potrivit este sa iei niste vitamine. Daca ai reusit sa ajungi la 52 de kg, mananca ce ai mancat pana acum.Adica..incearca sa mananci:dimineata consistent, dupa-amiaza mai putin(deoarece daca ai mancat dimineata consistent nu iti va mai fi asa de foame la pranz si seara ceva usor(astfel incat dimineata urmatoare iti va fi foame)! Sper ca te-ai prins!☺