| dani2012 a întrebat:

Am fost la analize, am 16 ani si mi-au iesit cateva sectiuni proaste. Si asta ma ingrijoreaza. Este vorba de monocite, limfocite, neutrofile si eosinofile. Numarul de limfocite e normal (7, 5) / 3, 8 - 9, 0 x1000/mmc. Bazofilele sunt normale (0, 7%) / 0, 0% - 2, 0%. Dar celelalte au iesit din interval. Monocite mai multe (9, 6%) / 3, 0% - 8, 0%. Limfocite mai multe (48, 4%) / 30, 0% - 40, 0%. Neutrofile mai putine (34, 5%) / 55, 0% - 80, 0%. Eosinofile (6, 8%) / 1, 0% - 4, 0%. Ce înseamna asta? E injrijorator tare avand in vedere ca 4 din cele 5 componente ale leucocitelor au iesit prost, desi numarul leucocitelor se incadreaza in interval? Mentionez ca acum 2 ani probleme erau la neutrofile si eusonofile, iar anul trecut la limfocite, neutrofile si eosonofile. "Surpriza" a fost ca anul asta sa apara si minocitele. Da. As vrea sa-mi dati niste sfaturi si sa stiu ce ar trebui sa fac ca chestiile astea sa intre in valorile normale pentru ca ma cam ingrijoreaza. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielXD354 a răspuns:

Cu siguranta este o infectie virala...nu ma pot pronunta ce fel de infectie, deoarece sunt sute.Ai vreun simptom care sa te deranjeze? Ganglioni inflamati? transpiratii nocturne? febra? oboseala? Astept sa imi raspunzi la intrebari! Cauta in farmacii Catinofort, este un supliment alimentar natural, pe baza de catina si spirulina, foarte bun pentru sistemul imunitar.Ia 4 pastile pe zi timp de 1 luna(1 dimineata, 2 la pranz si 1 seara).

| dani2012 explică (pentru GabrielXD354):

Am avut o infectie virala in iulie (enterocolita acuta). Am avut foarte multe simptome. Mi-a fost foarte rau, m-a durut capul, am avut febra 39-40 intr-o seara, anemie, oboseala, s.a.m.d. Am fost si la spital. De la asta se trage sau nu? Si in anii trecuti am avut probleme cu analizele la alea mentionate mai sus. O sa merg si la doctor. Analizele de la sectiunile alea reprezinta un sistem imunitar slabit?

| GabrielXD354 a răspuns (pentru dani2012):

Da,toate celulele albe reprezintă sistemul imunitar si cu siguranța rezultatele proaste sunt legate de acea enterocolita.Incearca Catinofort sau alt supliment alimentar pentru imunitate.

3 răspunsuri:
| AnaWlm a răspuns:

In mod normal trebuia ca doctorul sa iti si interpreteze analizele si sa iti spuna daca e grav si ce trebuie sa faci. Cel mai bine du te cu ele la medicul de familie si iti va spune el. E cel mai in masura. Multa sanatate!