| Anonim4Ever13 a întrebat:

Hei,TPU! Am nevoie de ajutor. De vreo 3 luni nu sunt in apele mele. Am dureri de stomac si de cap zilnice,atentia imi este scazuta, concentrandu ma cu greu, profesorii atragandu mi atentia de 2-3 ori,iar eu abia raspund, punandu mi intrebari la care n am fost atenta si i rog sa reprete, dar tot nu sunt atenta nici atunci. Am ajuns sa dorm 1-6 ore pe noapte,iar in timpul zilei nu pot adormi si pana adorm noaptea dureaza ceva. Cand adorm ori am somn neodihnitor,ori cosmaruri din care nu ma pot trezi si sunt absolut niste torturi nocturne. In timpul lor,cam pe la jumate, aud voci "suierand",dar pe care nu le inteleg. Daca reusec sa ma trezesc din cosmar la timp,fara sa indur cele de mai sus, incep sa aud voci care ma invinovatesc,care imi cer socoteala,ba chiar si pentru ceea ce am vazut in cosmar. Pofta de mancare imi este scazuta,mancand ceva doar ca sa nu ma imbolnavesc,deseori am ameteli. Dau vina pe mine pentru toate lucrurile rele care mi se intampla,regretandu mi fiecare miscare... Incepe sa mi se para ca nici o gluma nu mai este amuzanta si am momente cand incep brusc sa plang,chiar si in timpul orelor. Atunci,ca sa nu ma vada nimeci,las capul in jos si imi dau parul pe fata... Unii profesori spun ca nu mi mai inteleg comportamentul. Activitatile care inainte mi se pareau placute,acum mi se par doar niste obligatii. Imi tot spun ca nu voi reusi sa mi ating scopurile si ca nimic nu mi va iesi vreodata. La scoala,incep sa ma indepartez de grupul de prieteni,petrecand o parte din tijmp singura,iar daca raman cu ei sunt foarte tacuta. Ma enervez din cele mai mici lucruri,precum faptul ca am fost atinsa sau deranjara.
Faza e ca imi trec si ganduri de sinucidere, ba chiar am si incercat...
Acum intrebarea este: este posibil sa sufar de depresie?

Nu vreau sa le spun alor mei, sa spun cuiva care le ar putea spune. P.S.: sunt in perioada adolescentei.

Helpppp! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Anonymy05 a răspuns:

Simptomele pot fi de la oboseala. Incearca sa te mai relaxezi din cand in cand.

| Lavy_Lavinia_2000 a răspuns:

Ti-a murit cineva drag sau ai patit ceva? Pentru ca:
-Lipsa de somn
-Scaderea poftei de mancare
-Incapacitatea de a gandii limpede sau de a lua decizii.
-Ganduri sinucigase
-Un sentiment de lipsa de valoare si vinovatie neadecvata
Astea sunt semne ale depresiei. Poti vindeca depresia daca zambesti si stai mai mult cu persoanele iubite.Vezi doar partea buna a lucrurilor si a persoanelor, daca asta nu te ajuta exprima-ti sentimentele. Prin muzica, poezi, sau chiar tipand. Cat despre vocile alea, cred ca este lipsa de comunicatie :/ Esti asa de anti-sociala incat iti imaginezi voci sau ceva de genu' sau poate doar sunt cosmaruri, Eu sper ca te-am ajutat. :3 Oh da...sa mananci multa ciocolata