| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de ajutorul vostru!
Ma confrunt cu acnea inca din clasa a 6-a.Mentionez ca acum am 16 ani!
Cand mi-au aparut primele cosuri le-am stors si s-au inmultit.Stiu e vina mea sad insa am incercat pana in clasa a 9-a tot felul de creme,tincturi,solutii de dezinfectat de la farmacie,servetele de curatare,niste servetele speciale din Spania de curatare,ceaiuri de musetel care nu au facut altceva decat sa irite, abia in clasa a 9-a am fost la farmacie si acolo mi s-a recomandat sapunul cu sulf.Ma spal cu el si acum, mentionez ca acum sunt a 10-a si mi-au mai trecut nu mai sunt plina ca in trecut.Intrebarea este stie careva cum sa scap de ele definitiv.Stiu ca e perioada pubertatii dar mna, tind sa cred ca tot poti scapa de ele pentru totdeauna.
Aveti idee de vreo solutie de la farmacie sau un tratament la dermatolog ca sa scap de astea marunte care mi-au mai ramas si sa am si eu insfarsit un ten luminos si curat si neted?cryingMa uit la pozele din clasele mici si ma intristez cand vad ce ten aveam...ma uit la celelalte fete ce ten au si imi pare rau ca al meu nu este asa... crying
Iar dimineata si seara din cauza cosurilor imi simt tenul plin de sebum de parca
parca mi-as fi aplicat o sticla de ulei iar din aceasta cauza ma spal dimineata si seara cu sapun de sulf.Mentionez ca am si tenul gras...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Tu ne ceri noua tratament dermatologic? De dermatolog ai auzit? Incerci orice **** pe care il citesti pe net dar la un consult dermatologic nu te-ai duce, ca sa primesti un tratament avizat medical...

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Cum a spus si cel dinaintea mea, n-ar fi rau sa mergi la un dermatolog. O prietena avea aceeasi problema, aproape ca ii era rusine sa iasa din casa si aproape picase in depresie din vina lor, a merg la dermatolog iar in 3 luni i s-au vindecat vizibil, iar acum dupa un an, are un ten de bebelus si n-a mai avut probleme cu cosurile, si recunosc ca uneori sunt invidioasa pe tenul ei, tin sa mentionez ca a aruncat o gramada de bani pe tratament, plus drumul pana in oras, ea stand la sat. Dermatologul iti va studia textura pielii si iti va da un tratament.
dar eu totusi o sa-ti spun si eu cateva metode:
-poti gasi la farmacie un unguent numit acnesol, scrie pe el cum se foloseste si costa in jur de 15 lei, e nedureros si chiar da rezultate, cel putin pe mine m-a ajutat
-pasta de dinti, dar nu te da in fiecare zi pentru ca iti va arde prea tare pielea si iti vor ramane cicatrici, verisoara mea are 25 de ani si de la 14 are aceeasi problema ca a ta si sincer i s-au mai vindecat de cand foloseste aceasta metoda
-din cauza bretonului vara fruntea mea era plina de cosuri foarte mari care sangerau uneori, iar o doctorita generalista mi-a recomandat un scurb cu miere de albine, lamaie si zat de cafea cu care stateam 5 minute iar apoi ma clateam cu apa calduta si nu doar ca scapam de cosuri, dar ramaneam si cu un ten foarte fin si repetam procedura de 2-3 ori pe saptamana
Sper ca te-am ajutat si sper sa scapi de cosuri cu una dintre metodele mele, te pup :*

| Dorianamedinshi7002 a răspuns:

Salut,am si eu o piele problematica, un timp eram in depresie din cauza pielii mele.Mi-am schimbat meniul cu un an in urma.Iar cu 3 luni in urma, am inceput sa-mi spal fata cu,, Sapun de gudron'' clatind fata cu apa calduta pentru a nu irita piele trebuie sa o speli cu pernutele degetelor fara a forta fata, are un pret accesibil acest sapun, este bun pentru tenul gras.Cosurile-ti pot aparea din mai multe motive:stresul, alimentatia gresita, produse cosmetice.Bea mai multa apa,consuma producte bogate in viatminele:A(Ton,ficat,ardei rosu,cartofi dulci,morcovi,legume cu frunze inchise la culoare,dovleac,salata verde,caise uscate,pepene galben; Vitamina B(Carne slaba de porc,fasole neagra,soia,mazare,germeni de griu,faina de ovaz,drojdie de bere,brocoli,iaurt,banane,seminte de floarea soarelui,fulgi de ovaz); VitaminaE(Carne de pui, peste nuci, migdale, alune, masline murate vierzi). Incearca sa-ti schimbi modul de viata.Maninca corect.Fa sport(el reduce stresul).Fa-ti un meniu personal,straduite sa excluzi lactatele, ele stimuleaza glanda sebacee, exclude sau redu mincarea prajita, mai mult fiert si fructe si legume proaspete. Exclude sau redu consumul de dulciuri(zahar, ciocolate).Am 1 an de cand nu consum zahar,nici dulciuri(foarte rar,pot sa maninc prajitura la sarbatori).Si tenul meu s-a facut mai curat, mai apar cosuri in timpul menstruatiei, sau cand ma strezes, insa acum apar mai putine, si ma stradui sa nu le rup entru a nu imflama pielea.Cicatricile din anii precedenti imi dispar,sapunul cela de,,gudron'', contine ulei de tei, care usuca cosurile. Daca ai tenul gras, ai grija sa nu-l usuci prea tare, pielea are nevoie de respratie. Poti sa faci si masti din castraveti lasind sa actioneze 20 minute apoi sa spali fata cu apa calduta.Sau pe locul unde-i acneeia sa stergi cu felie de lamie, lasind sa actioneze 5-10 minute, daca te frige piele mai bine sa nu folosesti lamiea.Saptaminal,sau o data la 2 saptamini poti sa faci exfolierea pielii cu amestec de zahar si ulei de masline, si sa-ti speli fata cu apa calduta. Fata sa o stergi cu servetel de unica folosinta.