| millar a întrebat:

Hei TPU, am o intrebare pentru voi ceaiul verde ajuta la arderea grasimilor, daca bei de 3 ori pe zi ceai verde e posibil sa te inbolnavesti de inima? o doamna de la magazin cand am fost sa iau ceai verde mi-a zis ce o sa ma imbolnavesc la in ma daca beau prea mult... inca o intrebare ceaiul verde pe care il cumparam din magazin e are acelasi efect ca alte ceaiuri sau frunze de ceai?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te imbolnavesti de inima d ela ceai verde, dar nu este sanatos sa bei mai mult de 1 cana pe zi, pentru ca contine cofeina si iti poate da palpitatii de inima!

10 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Ceaiul verde are același efect ca si cafeaua: energizant si accelereaza metabolismul. Nu e indicat sa bei mai mult de 2 cani pe zi, si acelea dimineața si la prânz înainte de mese. Si da, riști să ai probleme cardiace (ex: infarct miocardic) in cazul in care consumi cantitati exagerate.
Daca te referi la proprietăți, da ceaiul verde le are aproximativ la fel, cu excepția ca cel frunze si nu pliculețe e mai tare. happy

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Si o cura de ceai nu e recomandata mai mult de 30 de zile. Am completat ce ai uitat.

| kiri11 a răspuns:

Desigur, eu cel putin am slabit cu ceaiul verde (capsule/supliment). Dar pe langa aceasta trebuie sa iti pusi si organismul in miscare! Fa sport si mese fixe.

| millar explică (pentru kiri11):

Eu mai beau niste ceai pentru slabit, de sport nu prea pot face m.am lovit la picior intr.un lemn si e pe vena + ca nu ma impac cu o durere de masea si nu im i permite durerea

| Harley18 a răspuns:

Cati ani ai?

| millar explică (pentru Harley18):

14 jumate

| Harley18 a răspuns (pentru millar):

Eu zic ca o cana de ceai verde este de ajuns pentru tine.

| millar explică (pentru Harley18):

Dap,beau de obicei dimineata

| Rozzovela a răspuns:

Ceaiul verde evident trebuie sa fie de calitate, e intr-adevar foarte bun, dar nu e intocmai pentru slabire, mai degraba antistres(de linistire)

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Rozzovela):

In nici un caz de calmare, confunzi cu teiul si altele.