| guiwenneth a întrebat:

Hei tpu.am o problema cu constipatia.sistemul digestiv imi lucreaza foarte"lent" ca sa spun asa. ultima data cand am fost la toaleta am observat o dara mica de sange pe scaun desi nu prezint alte simptome ale hemoroizilor.nu am dureri, nu ramane sange pe hartia igienica sau in vasul toaletei.este prima data cand am avut asa ceva.incerc sa consum lichide si mai ales ceai laxativ; nu stiu din ce motiv adesea am stari de discomfort in partea abdominala care trec oricum destul de repede dupa ce consum ceai laxativ. poate fi acea sangerare din cauza dificultatii excretiei si umiditatea scazuta a peretelui intestinului? ce altceva as mai putea face pentru a scapa de constipatie(nu vreau sa recurg la medicamente daca e ceva ce se poate trata si fara) funda pentru raspunsul cel mai bunhappy multumesc frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Teodoruka2001 a răspuns:

Păi eu când eram constipată, mâncam muuuuuulţi morcovi fierţi *cum se fac la supă* şi peste câteva minute mergeam la toaletă. Consumă mulţi morcovi fierţi că sunt foarte buni şi eficienţi pentru consipaţie+că ajută şi vederea. Sau poţi să bei ceai verde *nu e prea bun confused. *
Sper că te-am ajutat kiss.

| DenisaDeni302 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa-ti faci un control medical. E posibil ca unele dintre sfaturile de pe TPU sa nu fie bune.