| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problema, de aproximativ o luna am mâncărimi groaznice pe tot corpul. Și din cauza ca ma scarpin îmi ies niște pete mici de culoare mov sau rosu care dispar după o zi. Mi au ieșit chiar și vânătăi din cauza scarpinatului foarte puternic prin haine, câteodată îmi da și sângele, nu știu ce sa fac, eu chiar încerc sa nu ma scarpin dar ma mănâncă foarte rău și singurul motiv pentru care nu m-am dus la doctor este ca poate mi ar face analize și o sa dea de ceva dubios în sânge, știți la ce ma refer. Va rog sa ma ajutați habar n am ce sa fac, niște remedii ceva, va rog, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prurit generalizat. Poate fi de la stres sau așternut, detergent cu care speli hainele, anxietate, anemie etc
Când te scarpini agravezi mai mult situația poți face și infecție.du te la dermatolog poate fi prurigo și să devină cronica alergia daca o lași netratata.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prurit sau alergie, trebuie un control altfel te scarpini si intre picioare nu va fi deloc misto

| Iote a răspuns:

Poate de la acel "ceva dubios in sange" ai acele mancarimi. Mergi la medic, nu se trateaza cu discutii.

| TheMaker a răspuns:

Renunță o perioadă la acel "ceva dubios" și vezi ce se întâmplă. Poate chiar asta este cauza. Dacă nu, fuga la doctor.