| Jessabelle2005 a întrebat:

Am o problema.Deci am 12 ani si tot simt ceva in partea de jos a sânilor.La ambii sâni.Credeti ca ar putea fi cancer? Menționez ca nu am persoane cu cancer in familie sau astfel de afecțiuni.Imi e foarte frica, pentru ca atunci cand ma palpează simt fix același lucru la ambii sâni.In partea de jos...va rog, am nevoie de ajutor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este practic imposibil ca la varsta ta, fara antecedente familiale sa ai cancer mamar bilateral. Intotdeauna chestiile pe care le gasesti simetric sunt normale. Sfatul meu este sa nu te mai palpezi (e periculos si favorizeaza cancerul daca o faci prea des, e suficient sa o faci o data pe luna, dupa menstruatie, este interzis sa o faci mai des de o data la 15 zile). Pentru a te linisti, mergi si discuta cu medicul tau de familie, cu siguranta iti va explica ce simti tu acolo (eu nu stiu as iti spun, fiindca nu dai nici un detaliu)

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ti se intampla nimic si nu ai cancer, sanii cresc si se dezvolta, este normal ce ti se intampla tie, asta se intampla si celorlalte fetite, doar ca nu fac un caz disperat din asta.

| Divy a răspuns:

Din păcate nu sunt fată, nici femeie să te pot ajuta îți sugerez fie să mergi la doctor fie să întrebi pe un site unde răspund doctorii astfel să ai răspunsul unui specialist