| Barbu_Daniel_1995 a întrebat:

Hei TPU am o problema eu cand incerc sa mananc paine sau alte alimente mai solide parca nu vor sa intre din gura pe esofag si trebuie sa mestec mult, asa ca de vreo 3-4 zile nu am mai mancat paine ce sa fac? Dau fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Bea lichide in tmpul meselor (incearca lapte, supa, etc). Alimentele se vor dizolva mai suor... Sau incearca alt fel de paine. Cea mai veche putin (1-2 zile) este mai uscata si se mesteca mai usor. Sau poti sa elimini de tot painea din alimentatie. Nu ese absolut necesara... Cauta alte surse de fibre si carbohidrati.

| Madesz a răspuns:

Ia mai intai o lingură de miere de albine să alunece pe gât. Și mestec-o bine! A, da. Și mănâncă doar miezul câteva zile, dacă mamă-ta nu face scandal laughing Scuze limbajul laughing