| LoveOet a întrebat:

Am o problema, imi rod ungile de la gradinita(am 14ani)si nu pot sa scap de obiceiul asta prost.
Dau funda.
P.s. nu vreau raspunsuri de genu "Iati niste manusi"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

Cunosc pe cineva cu aceeasi problema si stiu ca la un moment dat a luat o solutie de la farmacie cu care se dadea pe unghii. Solutia avea un gust foarte amar si de aceea trebuia sa se spele foarte bine inainte de a manca. Nu iti recomand ardeii iuti deoarece ustura foarte tare daca ajung in contact cu ochii sau cu vreo rana, de asemenea pot irita pielea. Ajuta si daca ii rogi pe cei din jurul tau sa iti atraga atentia de fiecare data cand iti rozi unghiile.Important este ca tu sa te opresti la avertisment. Pastreaza-ti mereu maichiura curata si daca ai tendinta sa tragi de pielea moarta din colturile unghiilor tine cu tine o forfecuta de unghii si taie cu grija pielea moarta. Daca nici asta nu tine atuncia runca o privire peste asta http://www.csid.ro/......-13499781/ poate consecintele te vor "speria" putin :)) Succes;)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da-le tot timpul cu ardei iute (dar iute)! laughing numai sa nu te freci pe la ochi!

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Ieri vorbeam cu cineva chiar despre acest aspect. Mi-a zis ca nepotul lui avea acest obicei si ca sa il dezvete i-a bagat degetele in... caca