| Baiatrau12 a întrebat:

Hei TPU, as vrea sa va intreb : vara trecuta la un control, doctorul mi a spus ca am un inceput de hernie inghinala, mi a zis ca nu e de operat pentru ca e foarte putin, insa sa evit sa ridic greutati, acum peste 1 an m am apucat de sala, ce credeti, s a vindecat in decurs de 1 an? Poate avea sala vreun efect negativ? Dau funda p.s doresc sa mi se raspunda din proprie experienta sau cunoscatori, pe google pot da si eu search

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Hernia inghinala nu se vindeca de la sine. Cat timp te vei proteja si nu vei ridica greutati, va ramane incipienta. Daca vei merge la sala, oricand in viata ta, sau vei ridica greutati, va avansa si vei avea nevoie de operatie

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Nu cred. Cred ca s-a marit. Mergi la un control.

| CuriousStuff a răspuns:

Ascult-o pe Brigaela, herniile nu se vindeca de la sine, nici macar nu se amelioreaza. Pot sa mearga doar inspre mai rau sau sa stagneze. Risti sa ai probleme mai serioase daca mergi la sala.

| weirdfirefly00 a răspuns:

Eu zic ca e riscant, nu stiu daca se poate vindeca asa usor, ai o zona sensibila acolo si probabil chiar trebuie evitat efortul, poate operatia rezolva problema pe termen lung dar o sa trebuiasca si dupa aceasta sa stai sa te recuperezi fara sa faci efort. Ai grija. Mergi la medic, vezi ce mai zice.