| monicagabriela1234 a întrebat:

De ceva timp sunt balonata si am dureri in partea stanga a burtii si am probleme cu scaunul (cam o data la trei zile) si lipsa menstruatiei de 3 luni, am doar 13 ani. Nu vreau sa ii spun mamei deoarece mi-e teama sa nu creada alte chestii ea mereu imi spune ca nu e normal sa intarzie menstruatia atata timp, eu n-am avut niciodata conact sexual. Ce ar putea fi? Sunt ingrijorata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

La varsta ta dereglarile hormonale sunt frecvente. Ar fi totusi bine sa spui mamei despre lipsa menstruatiei si sa mergi la un control. Mama ar trebui sa fie cel mai bun prieten al tau, mai ales in anii adolescentei.
Durerile si scaunul probabil ca au alte cauze.

| TMAlexandra a răspuns:

Cred că ar trebui să îi spui mamei tale de menstruație. Nu pot să-mi dau cu părerea, deoarece am 13 ani și încă nu mi-a venit.
Ar trebui să mănânci un pic de supă. Așa mi se mai întâmplă și mie din când în când.

| eglou333 a răspuns:

Nu cred ca ar putea fi nimic..am auzit fete care nu le/au m-ai venit menstruatia..stai calma..totul va fi bine..eu am 12 ani si inteleg ft bine fetele happy
Problema cu scaunul este de la:
1. Prea mult dulce
2. De la ceva stricat idk.
Ai grija! O sa iti revii..sa nu iti plangi de mila.