| Emanuel_Codau_1999 a întrebat:

Hei TPU.Mi'ar putea explica cineva cum se numara corect bataile inimii? ..Cand inima se contracta si extracta se pune o singura bataie, sau doua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti verifica pe antebratul stang (imediat deasupra palmei) in golul lasat de osul de deasupra si primul tendon. Pui degetul aratator si cu un ceas in fata 1 minut, numeri cate batai sunt atatea pui. Asa faceam eu cand eram mic invatat de bunica mea care era profesor de anatomie. Uite si explicatii: http://www.csw.ro/......rdiac.aspx

| K0sti a răspuns:

Extracta? Oleu...cum e aia?

| MedRex a răspuns:

O bătaie se numără convențional de la o contracție a ventriculilor până la următoarea. Odată cu contracția ventriculilor se propagă prin artere o undă de pulsație, datorită elasticității vasculare. Acesta e pulsul. Corect, pulsul îl iei de la orice arteră în un interval de 1 minut, cu ochii pe ceas. Grijă mare să nu confunzi pulsul tău cu cel al persoanei căreia i-se ia pulsul.