| BadAngel3 a întrebat:

Hei TPU, nici nu stiu cum sa incep. Acum putin timp am vorbit cu o persoana cu care de obicei nu prea vorbesc. Ea e cu prietenii ei, eu cu ai mei, vorbim doar asa, 2-3 cuvinte ocazional. Intr-o zi insa, si-a lasat garda jos si a inceput sa imi povesteasca despre ea. Mi-a povestit niste lucruri care m-au uimit si as vrea sa ii ofer niste sfaturi, dar as vrea sa stiu daca ceea ce spun sunt solutii si nu prostii. Mi-a spus ca uneori are niste ganduri care nu-i dau pace. Uneori cand e nervoasa ii vine sa omoare persoana respectiva, uneori cand se duce la baie ii vine sa-si bea propria urina, atunci cand ceva nu ii convine reactioneaza in ultimul fel ( asta am vazut si eu ) si nu este nervoasa, doar reactioneaza asa din instinct si nu se poate opri si multe alte apucaturi ciudate. Mi-a mai spus si ca vrea sa faca lumea sa sufere pentru ca si ea a suferit.Cred ca toate astea se intampla cu ea pentru ca ea a fost ani la rand batjocorita de toata lumea, chiar daca ea nu facea nimic. Mi-s spus sa ii ofer un sfat, sa o ajut daca pot. I-am spus ca o sa o fac, dar vreau sa ma consult si cu alte persoane ca sa nu spun ceva total aiurea. Mi-a dat acordul asta. Asa ca am mai intrebat un prieten, doi, dar nu mi-au dat un raspuns vag. Asa ca ma consult cu voi acum. Credeti ca un psiholog are cum sa se implice in asta? Adica, chiar daca nu prea vorbim, vreau sa o ajut.
Va rog sa abordati acest subiect serios. Daca vreti sa criticati va pierdeti timpul, caci nu ma intereseaza.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

As zice ca e sadica si foarte egoista. Mi se pare de-a dreptul stupid sa vrei ca alti oameni sa sufere pentru ca tu suferi. Ca a trecut prin multe in trecut nu mi se pare o justificare suficienta si nici nu mi se pare ok sa-ti faci anturaj cu astfel de persoane.

| Sn4k3 a răspuns:

Psiholog clar!