| TanyaTanny a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac sa scap de matreata. Am incercat mai multe samponuri, am cumparat de la farmacie si de pe internet samponuri speciale antimatreata, ma spal cu otet, dar nimic! Uneori am impresia ca in loc sa scap de ea se inmulteste! Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai dermatita seboreica. O anume ciuperca s-a instalat la radacina parului si usuca scalpul.
Trebuie sa cumperi sampon cu nizoral de la farmacie si sa-l folosesti macar 2-3 luni si vei scapa de ea.

5 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Fii atent: intai sa speli parul cu apa bine si apoi sa dai cu sapun,sa sapunesti bine de tot, apoi sa clatesti bine parul, apoi sa dai cu samponul,, Head & Schoulders" sau cu,, WASH & GO" pana sa se faca multa spuma si il lasi asa cateva minute sa se inmoaie si apoi sa cladesti bine cu apa calda! Va iesi un par foarte matasos si fara matreata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samponul Clear ajuta foarte mult la matreata. Si eu tot clear folosesc. Si trebuie sa folosesti un singur fel de sampon. Daca tot schimbi samponul niciodata nu vei scapa de matreata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat multe e si normal sa nu dispara matreata. Am avut si eu matreata si am scapat happy
M-am spalat cu samponul de la Head&Shoulders cu menta, e foarte bun. Si când te speli pe cap sa te clatesti foarte bine, deoarece si de la asta apare matreata.

| sucdemere11 a răspuns:

Te tunzi cu zero laughing

| sucdemere11 a răspuns (pentru sucdemere11):

Glumesc, foloseste doar un singur sampon, nu folosi mai multe tipuri ca de aia faci si matreata