| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, nu stiu de ce dar când ma ridic din pat sau stau pe el vad numai negru pentru câteva secunde bune, tin sa mentionez ca port ochelari de vedere (dioptria nu e mare) mama mea spune ca e din cauza curei de slabire in care am slabit 12 kg in aproximativ o luna jumate.
Ea spune ca cura e prea drastica dar nu este deloc. Am cearcane la ochi si cateodata sunt palida dar in rest sunt bine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Nu, nu are treabă afecțiunea oftalmologica, anemia cu primul 'simptom'. Acea stare de slăbiciune o poate avea oricine care se ridica brusc, după ceva timp de stat întins. Nu trebuie sa sufere de ceva. Este posibil ca tu sa nu fi menționat ca nu te odihnești suficient. Nu respecți programul de somn sau nu treci prin toate fazele normale din timpul somnului, din cauza unei tulburări. Așa te face sa te simți slăbita. În anemie, apar dureri de cap, în piept și abdomen din cauza, hipertensiune din cauza hipoventilatiei și fecale închise la culoare. Un test specific ar confirma existenta unei astfel de probleme. Dacă știi ca nu obișnuiești sa consumi citrice și alimente bogate în fier (carne, oua, cereale integrale) ar trebui sa le adaugi în meniul tău zilnic, la o singura masa.

2 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Ai anemie, cel mai probabil din cauza curei. Schimba-ti obiceiurile alimentare. Nu zice nimeni sa nu slabesti, dar trebuie s-o faci cu cap.

| LadyDee89 a răspuns:

Anemie! ai slabit atat de mult intr-un timp atat de scurt! tine minte ca toate aceste kg le vei pune la loc, poate chiar mai multe! de ingrasat te-ai ingrasat in timp, asa cum ar trebui sa si slabesti! treptat! 1-4 kg pe luna este suficient si fara sa te abtii de la prea multe, doar mancat echilibrat si respectat un interval de 3 ore intre mese pentru buna functionare a organismului