| milckey16 a întrebat:

O colega astazi a realizat ca are rubeola si ieri a fost la scoala am stat tot timpul cu ea .Credeti ca pot lua (nu am mai facut rubeola)?Si cat tine (am 14 ani).E epidemie la liceu intr-o clasa doar 4 au venit...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca nu ai avut rubeola in copilarie, ai toate sansele sa te fi molipsit de la acea colega. Din momentul in care iti apare eruptia, medicul recomanda tratamentul ambulatoriu (acasa), timp de 7 zile. Tratamentul include administrarea de antitermice, in cazul in care faci temperatura si tamponarea pustulelor (bubitelor) cu alcool mentolat sau pasta cu apa de la farmacie. In rest rabdare, odihna, multe lichide si...sanatate maxima! PS. NU ai voie sa faci baie (dus) pana nu dispare eruptia.

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fiind o boală a copilăriei și tu nu ai făcut rubeolă, este posibil să faci acum.
Nu te speria, trece.
Sănătate!
Pa, pa.

| PinkPanther a răspuns:

Daca nu ai avut pana acum sigur ai luat

| DamnedShadow a răspuns:

Probabil. In orice caz, cand te inrosesti, faci febra si iti apar bubite mici si rosii pe piept, pe spate si pe fata trebuie sa mergi la un consult.

| bernylory a răspuns:

Da,peste cateva zile iti va aprea si tie daca nu ai vazut rubeola cand erai mica.

| Raluka12345 a răspuns:

Eu am 14 ani si noi in sc e epidemie rubeolalaughing) da poti sa o iei da nu este 100% sigur. Cand eram mai mica am stat langa o fata cu rubeola, am dormit cu ea in pat si nu am luat.Depinde de la caz la caz