| qCrotal a întrebat:

Stiti cumva cum pot slabi? Am 11 ani si 58kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bortanradu a răspuns:

Cel mai bun mod de a slabi e alergatul. Incearca si sa mananci sanatos pentru ca alergatul ar fi in zadar daca mananci numai hamburgeri si pizza. Fa si niste exercitii de musculare. Daca vrei sa slabesti pentru ca ai burta, iti recomand sa faci abdomene. Facand abdomene, muschii vor deveni mai tari si vor tine mai bine grasimea. Cauta pe YouTube "8 min abs". Sunt niste exercitii ce dureaza 8 minute ce o sa iti lucreze toata zona abdominala. Pentru alergat, iti recomand sa incepi incet. De exemplu, alerga 1 minut, mergi 2 minute, alergi 1 minut, mergi 2 minute, si tot asa. La inceput o sa fie greu. Dupa o sa alergi tot mai mult mana alergi 30 de minute fara oprire. Dupa o perioada de alergare, corpul o sa emane niste hormoni ce o sa te faca sa te simti bine dar asta e cand esti aproape de extenuare. Daca vrei sa faci exercitii pentru brate, iti recomand "8 min abs" de pe YouTube. Fa-le fara greutati pentru ca esti inca doar un copil. Daca vrei sa faci mai multe exercitii pentru abdmen si brate, iti recomand sa faci din doua in doua zile pentru a lasa muschii sa sa odihneasca. Daca faci exercitiile de 8 minute, nu ai nevoie. Bafta!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești în creștere, nu spui ce înălțime ai!
Fără grăsimi, fast-food, acidulat, dulciuri industriale, mezeluri, etc., consumă multe fructe și legume cât mai proaspete.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| Vvistula a răspuns:

Nu mai manca o saptamana seara

| GeorgyGirl a răspuns:

Da,mananca mai putin ca pana acum nu mai manca dupa ora 6 seara si apuca-te de sport, mergi la sala sau fa inot, sau un sport ce iti place, si eu am facut la fel am ajuns la 50 de kg de la 60 si sunt foarte fericita.o sa vezi ca se vor vedea rezultatele si ce bine o sa te simti dupa.bafta!

| vLooM a răspuns:

1.Alergi mult.
2. Faci exercitii multe (abdomen, picioare)
3.Mananci sanatos (fructe, legume)
mancare facuta in casa dar mai putina grasime. happy

| ileanaurs a răspuns:

Sport,atat pentru varsta ta.

| Maruta_Anca_1997 a răspuns:

Tine regim strict si du-te la sala. La kangoo jumps, acolo slabesti cel mai mult. Bafta!