| MavisBlk a întrebat:

Sunt baiat si am 16 ani. Credeti ca o sa mai cresc pana la 18 ani? Si ce sfaturi imi dati pentru o crestere mai rapida? Vreau sa mentionez ca am 1.75.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Da, baietii cresc pana undeva in jur de 19-20 dar depinde de perioada ta majora de crestere. Iti recomand sa practici sporturi precum basketul, inotul sau tractiunile.
De asemenea, poti incerca sa iei vitamine pentru crestere. 5 dintre cele mai bune ar fi : A, B1, B12, E, F

5 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poti sa astepti sa cresti, daca vei creste. Exista si riscul sa nu cresti si atunci asta este.

Sau poti sa mergi cat mai repede la doctorul endocrinolog (varsta ta e critica) si sa ceri analoze so tratament de crestere.

Deja la 17 ani ar putea fi tarziu sa incepi tratamentul, in medie ma refer, deoarece exista sansa dezvoltarii inegale a oaselor (mugurii de crestere ai oaselor nu se inchid toti deodata odata).

| cristimihailov a răspuns:

Eu nu as lua vitamine in locul tau...

| Idkidk a răspuns:

O să creşti!

| MistretulPufos a răspuns:

Baietii cresc pana la 21 de ani, nu-ti face griji, daca parintii tai sau rudele tale sunt inalte, cel mai probabil si tu o sa fii

| PrintesaElsa112 a răspuns:

De la 16 ani de obicei nu mai cresti, dar ar putea fi unele exceptii. Eu zic sa nu te stresezi pentru ca esti bine.