| Fanu23 a întrebat:

Hei TPU, vreau sa ma apuc de sala si sa iau creatina (creatina monohidranta) cica cei cu probleme ale rinichilor sunt sfatuiti sa faca un consult, eu am fost operat la rinichi la 1 an si cateva luni si acum am 17, ii am pe amandoi pentru cine intreaba,rinichii incep sa ma doara daca fac efort fizic,adica daca ridic chestii sau stau aplecat si car ceva,dar daca fac flotari/genuflexiuni/ridicari la bara nu am nimic,acum vreau sa stiu care ar putea fi efectele dezastroase pe care creatina le-ar putea avea rinichilor mei, pentru cei care o sa ma sfatuiasca sa fac sala fara creatina si chestii din astea, o sa fac si fara, eu vreau doar sa stiu efectele, dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreasfromMetallicA a răspuns:

Fostul partener al meu de sala, avea mici probleme la rinichi si intr-adevar imi zicea ca atunci cand se suplimenta cu creatina simtea rinichii(mici intepaturi), a incetat cu creatina si a avut rezultate in continuare bune si fara acest supliment.Acum nu zic ca creatina i-a facut mult rau, dar o simtea la rinichi.Tu trebuie sa mergi la un control, sa intrebi un medic, ca nici eu si nici altii care iti vor raspunde aici, nu stim ce e bun sau nu pentru tine 100% corect.bafta si incearca suplimentele din zer,whey, amionoacizi, sunt bune, cam scumpe, dar isi fac treaba!