| allexandra0308 a întrebat:

Hei TPU, vreau si eu o dieta in care sa slabesc 10 kg intr-o saptamana, dar vreau sa fie zi cu zi gen : ( luni- de dimineata :apa, pranz :fasole seara :fructe ) tot asa timp de o saptamana. Sper ca ati inteles ..mai pe scurt sa imi ziceti meniul la toate mesele timp de o saptamana.DAU FUNDA! URGENT

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
NU ai cum sa slabesti intr-o saptamana 10 kg daca manaci corect si nu te infometezi. 10 kg poti sa le dai in 3-4 luni dar corect si sanatos, si nu o sa te mai ingrasi apoi ( organismul are un sitem de protectie, cand vede ca "mori de foame" se adapteaza, la urmatoarea masa mai consistenta, pune deoparte pentru cand iar nu o sa mai mananci corect, si asa apar kg in plus si celulita, plus vergeturile).
Te sfatuiesc sa respecti mese, cele 3 mese, cea de dimineata sa fie cea mai bogata caloric si cea mai diversificata ( paine, oua, branza, ceai, lapte, orez, fructe), cea de pranz ceva mai usora ( supa, ciorba, gratar *din legume, vita, pui, curcan*, lente, fasole), iar sarea, o salata in principiu, si cina sa fie pana in ora 19).
Intre mese principale poti sa iei si gustrari ( doar dupa cea de dimineata si dupa amiaza), constand in fructe.
Masele sa nu inclda prajeli, prea multe paste, sau dulciuri.
Si sa bei cel putin 2 l de lichide ( de prefera apa, nu suc, daca doresti sucuri, iti faci freshuri de fructe acasa, neindulcite).
Si mult sport, aerobic, sarit coarda, mers pe bicicleta, alergat, si asa o sa slabesti sigur si sanatos.
Nu poti sa iti dau un program pe zile, pentru ca nu stiu ce manaci tu si la ai intoleranta, spre exemplu eu sunt vegetariana si am intoleranta la lactoza. Plus ca nu stiu cati ani ai, daca ai pana in 18 ani, esti inca in cresete si nu trebuie sa privezi organismul de mineralele si vitaminele de care are nevoie zilnic ca sa se dezvolte corect.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum ( respectiv dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| allexandra0308 explică (pentru bursuc001):

Am 1.59 si 55 kg.

| bursuc001 a răspuns (pentru allexandra0308):

Mda, vârsta ar trebui s-o GHICESC? =))

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "10 kg intr-o saptamana" :(
Nici măcar într-o lună!

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!
Deci, pentru a slăbi sănătos 10 kg sunt necesare 10 săptămâni :)

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Noroc cu întrebările tale anterioare de unde am observat că ai cam 14 anişori;)

Ai greutate NORMALĂ ( aproape ideală ); iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 54, 4 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai doar cu 600 gr peste greutatea IDEALĂ; aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!
Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), etc.

Dacă vei slăbi 10 kg, aşa cum doreşti, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Multă sănătate.

| neutrino a răspuns:

Asa ceva nu se poate fara a ajunge apoi la spital.

| SkyPilot a răspuns:

Nici nu te gandi sa faci asa ceva! Iti distrugi sanatatea!
Mai bine incearca cate 1 kg. oe saptamana vreme de 10 saptamani, dar si asa e mult.

| cristimihailov a răspuns:

Cel mai radical dar si nesanatos mod de slabire (iar pentru tine nici nu ar fi indicat daca esti in crestere) ar fi prezentat in filmul asta:

https://www.youtube.com/watch?v=uy1__XsvvXE

Dureaza putin, dar uita-te pana la capat si vei intelege.

| zaharbrun a răspuns:

Incearca sa mananci 3 zile orez, 3 zile legume, 3 zile fructe. O sa slabesti destul de mult, dar nu o sa mai fi in stare sa faci mai nimic, te previn, am incercat, dar o sa iti distrugi sanatatea, stiu asta... Ai grija!

| allexandra0308 explică:

Am gresit, nu o saptamana, o luna!