| Alexiavln2 a întrebat:

Hei! Trec printr-o perioada foarte grea in momentul de fata din cauza relatiei din care am iesit dupa ce am fost inselata de n ori, mintita, manipulata si am suferit constant luni bune din aceasta cauza, am slabit si mi-am distrus practic sanatatea psihica pana nu am mai putut sa stau si am incheiat relatia respectiva, acum aprox. 2 sapt. Insa de atunci ma coplesesc toate sentimentele si simt ca nu fac fata si sunt foarte jos dpdv mental. Acum sunt ok si ma simt relativ mai bine, in 5 minute ma iau tot felul de stari si ganduri… Stiu ca cea mai buna solutie ar fi sa merg la un psiholog insa nu am bani proprii si daca le spun alor mei vor spune ca exagerez… Ma gandeam daca mi-ati putea recomanda niste calmante ceva, naturiste de preferabil si care sa nu provoace dependenta, sa le iau o perioada scurta pana imi revin… mai ales ca imi e destul de greu si cu somnul… si nu ma sfatuiti sa "ies din casa si sa imi fac viata" pentru ca am incercat, dar la finalul zilei cand ma pun cu capul pe perna am aceleasi stari

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti dai seama ca suplimentele nu pot face minuni, insa as putea sa iti recomand ceva care sa te ajute cu somnul dar si cu starile depresieve pe care le ai, poti cere si sfatul farmacistului fata de acest supliment

incearca suplimentul 5-HTP, il produc mai multe societati, un exemplu ar fi acesta https://www.drmax.ro/5-htp-nature-s-way-30-tablete-secom
doar pentru somn te-ar putea ajuta mult suplimentele care au in continutul lor 5 mg melatonina precum https://www.drmax.ro/optisomn-28-comprimate-zdrovit

in orice caz ceea ce simti tu este o stare depresiva, dar nu ne putem da seama daca este ceva trecator fara interventie medicamentoasa sau este una "cronica"
vezi cum te simti si peste eu stiu 14 zile maxim 30 de zile, daca starile tot vor exista atunci recomand mersul la un medic!
este foarte bine ca depresia sa fie tratata in faza de inceput, pentru ca nu va deveni recurenta in acest caz!

| Furnicuta000 a răspuns:

Cel mai bun naturist ar fi htp triptofan (nu mai stiu exact cum se numeste). Functioneaza ca un antidepresiv si calmant dar e natural, nu are substanta activa ci doar stimuleaza secretia de serotonina din organism.
In rest, sa stii cel mai bun medicament e timpul, timpul le rezolva pe toate. Peste ceva timp o sa-ti para rau ca ai suferit dupa o javra de om

| Robert2526 a răspuns:

Nu recomand neaparat sa iei medicamente dar te-ar ajuta un Persedon seara, ai dormi mai bine.

| AncaDorina1993 a răspuns:

Buna, te înțeleg perfect prin ce treci, deci pot să-ți zic că nu ești singură. Și eu sunt într-o similară situație ca a ta. Doar că la mine personalitatea mea ceva mai diferita deci sunt mai puternică un pic că nu mă las doborâtă de nimic pentru nimic în lume. Posibil și din cauza copiilor care îmi dau putere.
Eu am o relație cu un narcisist, de 4ani și un pic. Crede mă se joacă cu psihicul meu la greu.
E teroare. Urmează să divorțăm sa ne mutam separat. Mă ține usor captiva ca sa mă poată manipula mai bine.
Îți dai seama că când reușesc să ies și mă pun pe picioarele mele o sa l scutur de l ia dracii,
Acum scriu o carte, regăsirea se numește. Urmează să iasă curând pe piata. Am un business online mic pe care îl dezvolt de la 0, tot cu mamici că mine care au trecut prin așa ceva.
Am noroc sa am inca o minte sănătoasă. Cred că se roagă cineva pentru mine sa rămână așa.
Altfel nu-mi închipui cum am rămas încă lucidă.
Mă ajut de suplimente naturale. Care mă țin bine pe poziții.
Vb cu oameni care mai de care valoroși, îmi dau silința să stau în preajma lor, sa rămân pozitivă, cu energie ridicata, in continuare. Fac terapie multă, merg la psiholog...
Ce sa zic de ieșit ies... Treaba-i buna dar mai durează puțin.
Daca vrei sa te descarci eu sunt la un clic distanta. O să încerc să îți las mesaj.
Ține te tare! Noi femeile suntem puternice de fel