| kawaii69 a întrebat:

Heii :3 Am nevoie de ajutor...am 13 ani si inaltimea mea este de 1, 64-1,65 m. Mi se pare ca sunt prea inalta, avand in vedere faptul ca majoritatea prietenelor au in jur de 1, 55-1,58 ceea ce ma face sa ma simt ca un munte laughing In fine. Am doua intrebari: 1. vi se pare ca sunt prea inalta pentru varsta mea?
2. Cam cati cm voi mai creste in inaltime?
Multumesc anticipat, funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| kawaii69 explică:

Pai mama are 1, 61-1, 62 si tata 1, 81 si mulumesc pentru ajutor. :*

| DirviziuQ a răspuns (pentru kawaii69):

Pai eu de exemplu am 1.72, mama avand 1.50 si ceva si tata 1.80. Probababil vei avea intre 1.70-1.76.

| dani2404 a răspuns:

Alte fete sunt disperate ca au 1.55 la 20 de ani si tu ca esti inalta te plangi?

| DirviziuQ a răspuns:

Depinde de inaltimea parintilor tai, de mostenirea genetica. Nu este sigur ca vei avea 1.95 cum a spus Helly1226. Cunosc o fata de aceeasi varsta ca tine, mai mica ca mine (varsta), dar ca inaltime mereu a fost foarte inalta, mai inalta decat. majoritatea. Acum insa nu a mai crescut atat de mult, nu s-a mai vazut diferenta.Eu in clasele primare eram cea mai mica din clasa, iar acum le depasesc pe fetele care erau atunci mai inalte ca mine. Asa poate fi si la tine, sa cresti mult intr-un anumit timp iar mai tarziu sa fi poate mai mica decat alte fete, sa te opresti (desi in mod normal o fata creste pana la 18 ani, doar ca de la 15 in sus nu se vede asa tare diferenta. Nu esti prea inalta, fiecare are ritmul lui de crestere, asa eram si eu si multe prietene de-ale mele la varsta. Tu de unde stii ca prietenele tale nu vor sa fie ca tine? Poate si ele vor sa fie mai inalte. Multumeste-te cu inaltimea ta, este normala. Dupa ce spui inaltimea parintilor tai, voi putea raspunde cu APROXIMATIE la a 2-a intrebare.

| Helly1226 a răspuns:

Nu esti chiar asa inalta. Eu la 13 ani aveam vreo 1.75, acum am 1.95 laughing tu probabil o sa cresti pana pe la 1.85