| alexandralexy100000000 a întrebat:

Heii,buna,mi-am facut analizele la glanda mi-a iesit TSH 6, 2 si TPO >600, am fost la medic si a aspus ca am glandaa, am uitata sa mentionez ca am palpitatii si aritmie,alte simptome nu prezit,doctorul a aspus ca s-ar putea sa iau toata viata pastile,si mi-a dat tratament,mar marti merg si la lat doctor,se poate vindeca tiroida maritaa,pentru ca nu vreau sa traiesc toata viata doar ca sa iau pastile, vi s-a intamplat si voua asa ceva? ai uitata sa mai mentionez ca nu am luat in greutate, am 48 de kg iar inainte sa termin scoala aveam 49kg, se poate trata de finitiv?, multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne spui ce diagnostic ai (hipotiroidism, hipertiroidism, gusa, tiroidita). daca ai palpitatii si aritmie probabil ai o forma de hipertiroidie (sau chiar gusa). In acest context, faptul ca scazi in greutate este un semn suplimentar de alarma.
Cel mai probabil, cu acest diagnostic, vei lua pastile toata viata si este posibil, la un moment dat sa ai nevoie si de o operatie (nu stiu exact diagnosticul, dar e posibil). Nu vei trai ca sa iei pastile, vei lua pastile ca sa traiesti. Din pacate, nu exista momentan solutii definitive, dar esti tanara si medicina evolueaza, e posibil ca in timpul vietii tale sa apare un tratament definitiv care sa te vindece complet.

| alexandralexy100000000 explică (pentru Brigaela):

Doctoral a spus ca o sa iau in creutate probabil, si la diagnostic a scris tiroidita, inca un cuvant( pe care nu l-am inteles) si autoimuna, si a spus ca am glanda marita la palpare

| Brigaela a răspuns (pentru alexandralexy100000000):

Probabil tiroidita Hashimoto. Initial, tiroidita merge cu hipertiroidism, palpitatii, scadere in greutate, etc. De-abia dupa cativa ani de evolutie, vei ajunge la hipotiroidism si vei lua in greutate. Insa tratamentul corect te va mentine in echilibru, fara hiper si fara hipotiroidism.

| alexandralexy100000000 explică (pentru Brigaela):

Dar exista posibilitatea sa ma tratez cativa ani (5 ani) si apoi sa nu mai iau deloc

| Brigaela a răspuns (pentru alexandralexy100000000):

Improbabil in acest diagnostic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Evouția bolii nu o cunoaște nimeni.
Mergi la medic.
Pa, pa.