| SCG8 a întrebat:

Heii..Ma puteti ajuta si pe mine cu o nelamuriri? Deci tatal meu a luat Zyrtec (niste pastile sub forma de picaturi) 20 de picaturi dimineata, iar lui i s-a pus fiula te etilotest si i-a iesit 0.5
Deci aceste picaturi contin alcool? Vreau un raspuns urgent
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| ionutz03 a răspuns:

Nu ai cum sa ai alcolemia asa chiar daca ai consuma 2 ml de aclcool pur.

Daca este sigur ca nu a consumat alte bauturi alcoolice trebuia mers la sange si se vedea exact. Posibil etilotestul este defect sau se comporta ciudat la substantele din acel tratament.

| stanel97 a răspuns:

Uite, eu am cautat prospectul de la medicament și nu scria acolo ca conține alcool etilic.

| stanel97 a răspuns (pentru stanel97):

Scz de cacofonie, acum am observat. :-)

| SCG8 explică (pentru stanel97):

Dar Macerat Glicerinic cu extrat din seminte de Cais..am observat ca are alcool etilitic..se poate sa fie din cauza lui? Tatal meu a luat 2 ml

| stanel97 a răspuns (pentru SCG8):

, nu stiu cum sa iti explic dar nu exista medicament la farmacie care sa conțină atât de mult alcool etilic încât sa iasă la acel test 0, 5. La aceea valoare am impresia ca se aplica dosarul penal. Prin absurd dacă ar exista un medicament am impresia ca ar trebui sa se anunțe în prospect faptul ca în urma administrării sa nu se urce la volan sau ceva de genul.

| stanel97 a răspuns (pentru SCG8):

Uite, eu am cautat acel extract de semințe de cais și într-adevăr are alcool dar la 2 ml de extract nu are cum sa iasă 0, 5 la test. 0, 5 la test îți iese de la bere. Nu exista medicament care sa conțină atât de mult alcool la o singura administrare pentru ca ala nu se mai numește medicament.