| Ankaprintzesa a întrebat:

Heii TPU, am 167 cm si 64 kg, as vrea sa slabesc, ce diete imi recomandati sau ce sa fac, la ce sa renunt? Si exercitii pt burtica si picioare, vreau sa slabesc cel putin 6 kg intr-o luna, in 24 octombrie o sa fiu domnisoara la o nunta... avand in vedere ca de la 7 la 15 sunt la scoala, fac naveta. dau funda :*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| melkittenqueen a răspuns:

In primul rand nu iti recomand dieta. Esti inca in crestere si pierderile prea mari in greutate strica. Stiu prin ce treci, si eu am cateva kg in plus dar am reusit sa ajung de la 63 kg la 58 avand 160 cm. Esti destul de inalta deci nu cred ca esti chiar asa grasa. eu nu sunt exagerata si am avut cat tine si sunt mult mai scunda. incearca sa nu mai mananci dulciuri si sa mananci cat mai multe fructe si legume. daca ai putea deveni vegetariana sau vegana ar fi ideal. nu prea recomand oua lapte etc. eu sunt pescoteriana deci vegetariana dar mananc doar carne de peste. trebuie in primul rand sa faci schimbari in alimetatie. mananca dimineata. bea 2 cani de apa dupa ce te trezesti. incearca sa alergi putin seara, facand naveta presupun ca stai la casa, cu atat mai bine, alearga. daca nu poti, fa exercitii (deexemplu gasesti pe "blogilates" pe youtube eu de acolo fac in general) si fa cat mai mult sport, cand te speli pe dinti fa cateva sarituri. fa plank in timp ce citesti ceva sau cat stai pe facebook etc (daca nu stii ce e cauta pe net) si evita liftuile, scarile sunt sfante. bea apa cu lamaie zilnic. incearca sa bei ceai verde daca poti sa iti iei. si in mare cam asta e. iti urez multa bafta. chiar daca nu slabesti 6 kg, o sa arati bine oricum, si daca incerci ce ti-am scris eu mai sus, sigur o sa ai rezultate.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca vrei sa slabesti urgent atunci iti recomnd dieta daneza.
Pentru a slabi pe durata si a te mentine iti recomand un stil de viata sanatos : fara prajeli, cat mai putine si rare dulciurile, fara sucuri din comert, cat mai putina paine si de preferat neagra sau integrala. Ca exercitii, pentru slabit e bun cardio. Ori face un workout per total cardio ori pentru fiecare grupa. Sau poti merge la sala, cum preferi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai acum pentru ca să vedem dacă/cât este necesar să slăbeşti.
INDICĂ acest detaliu, apoi mai vedem...

Oricum, NU este sănătos să slăbeşti "6 kg intr-o luna" :(

Pentru a slăbi SĂNĂTOS 1 kg este NECESARĂ o perioadă de MINIM 1 săptămână!

Intră la linkul următor şi folosim exemplul de acolo - http://www.dietetik.ro/......calculator acolo jos ai o tastă "Următorul pas" - dai click pe ea, te redirecţionează la un formular :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Acolo completezi greutatea la care vrei să ajungi ( spre exemplu 51 de kg, pornind de la cele 58 iniţiale ) şi apoi selectezi 1 săptămână, dai click pe tasta "Actualizează" şi îţi apare ATENŢIONAREA :
"Alegeţi o perioadă mai mare de 7 săptămâni!"

Deci, NU vă mai luaţi după diverse site-uri & metode "miraculoase" de a slăbi!

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Orice scadere in greutate mai mare de 2kg/luna poate afecta grav echilibrul unui organism sanatos.Prin dietele de slabire fortata apar cele mai multe boli, dintre care unele pot degenera devenind chiar incurabile. Vei fi o domnisoara de onoare foarte prezentabila asa cum esti in acest moment.

| WolfGhost a răspuns:

Nu se poate sa slabesti 6/luna.Au sa ti ramana vergeturi si va fi oribil.
Nu conteaza evenimentul Trebuie sa slabesti pentru tine.
Mananca putin si fa exercitii.Dar nu exagera cu ele ca sa nu devii " barbat" laughing)
O data la doua zile e ok
Si bea 1, 5 l apa pe zi happy