| YouAreWhatYouRead a întrebat:

Heii, TPU! Sunt fată, am 14 ani, cam 1, 71 înălțime și 62 de kg. Vreau să slăbesc. Să vă spun programul meu și poate îmi dați câteva sfaturi ca să îl îmbunătățesc: sunt după-amiază la liceu, drept pentru care, mănânc dimineața destul de bine, înainte să plec mănânc un fruct, apoi la școală mănânc un sandwich și un fruct, iar seara, când ajung, ori mănânc fructe, în caz că nu îmi e foarte foame, ori mănânc și puțină ciorbă, pentru că e mai ușoară. Încerc să beau cât mai multă apă. Fac sport prin drumul până la liceu și înapoi - o oră, însă vreau să mai fac și seara când ajung de la liceu câteva exerciții pentru abdomen. Ce ziceți? P.S. Am șolduri și ele cred că mă deranjează cel mai tare la mine. Cum credeți că aș putea să scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adde2 a răspuns:

YouTube - Jillian Michaels Level 1/2/3.
E tot ce ai nevoie, nu sări peste exerciții indiferent că ești obosită. Poți pune pauză. Norocwinking

| YouAreWhatYouRead explică (pentru Adde2):

Sunt foarte interesante exercițiile. Chiar că e tot ce aveam nevoie. Mulțumesc.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Se pare ca mananci destul de sanatos, singura observatie, care poate sa fie sau nu valabila este sa manci mancare cat mai naturala.
Mersul pe jos ajuta si el, dar mai poti sa-l completezi cu ceva. De exemplu sa mergi sa faci fitness, la Zumba cred ca este cel mai fain.

| YouAreWhatYouRead explică (pentru Zenithf):

Da, tocmai ce mi-au făcut ai mei o surpriză și mi-au cumpărat un aparat de fitness. big grin Mulțumesc pentru sfat.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ ( chiar aproape ideală ); iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 61, 6 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai doar cu 400 gr peste greutatea IDEALĂ, aşa că, NU ar mai trebui să slăbeşti deloc!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune.

| YouAreWhatYouRead explică (pentru bursuc001):

Știu că am o greutate normală, însă consider că cel mai important e să mă simt eu bine în pielea mea și tocmai de aceea vreau să mai slăbesc, ținând cont că totuși sunt fată. Mulțumesc oricum de sfaturi.

| bursuc001 a răspuns (pentru YouAreWhatYouRead):

Cu plăcere happy

O zi frumoasă.

| YouAreWhatYouRead explică (pentru bursuc001):

Mulțumesc la fel.

| bursuc001 a răspuns (pentru YouAreWhatYouRead):

Mulţumescwinking