| DeeeaA a întrebat:

Heiiiii. Am nevoie urgenta de raspunsuri la aceasta intrebare..
Recent mi-au aparut bubite, acnee cred...pe umeri si putin mai jos de gat. Ma intreb care ar putea fi cauza? Stopul,caldura, stiu eu... Mi-e sa nu-mi iasa pe tot corpul, sa fie din ce in ce mai dese.:d Sau..cum sa fac sa treaca?
Merci multhappy...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 5a a răspuns:

Exact in zonele alea mi-au crescut mi-e ( cu ceva timp in urma ) astea sunt cosuri si ele apar din cauza caldurii, a transpiratiei, a hainelor.
In momentele calduroase organimul elimina apa si atunci elimina si mizeria de la pori iar daca nu faci baie 2-3 zile se infecteaza si apar cosurile.
Sfatul meu este sa faci dus zilnic in zilele calduroase.
Soarele nu are nici o treaba cu asa ceva, soarele iti arde pielea sau iti ies pistrui dar nici un caz cosurile.
Cosurile se fac atunci cand nu faci baie mai multe zile si stai cu hainele imbacsite cu transpiratie.
Asa am patit eu pe ambii umeri munceam joia de exemplu 16 ore mai munceam vinerea 9 ore eram obosit, lene si lasam dusuh pe ziua urmatoare si uite asa mi-au iesit si mi-e din cauza ca am transpirat si ca a fost cald.

Sa nu mergi la medic ca degeaba mergi, sa nu te dai cu nici o crema sa lasi cosurile sa treaca de la sine ca alt fel agravezi situatia.
Am mai vazut fete care aveau cosuri pe fata si se dadeau cu fond de ten ( ce-a mai mare prostie ) in loc sa lasi sa se curete pielea tu mai mult agravezi situatia punandu-ti praful peste porii fetei.
Tinand cont ca fondul de ten este facut si din avortoni (pana si Pepsi Cola ala care il bem noi au bagat si baga celule de la copii avortati )
Dar ma rog nu asta era subiectul, am vrut sa spun ca voi femeile sa incercati pe viitor sa fiti cat mai naturale sa nu mai va adaugati fel si fel de prafuri, machiaje pe fata ca va veti nenorocii pielea.

7 răspunsuri:
| DeeeaA explică:

Pai pana acum nu am mai avut si acum, odata cu inceputul verii au inceput sa-mi apara. Mai intai imi aparusera 4-5 dar acum s-a extins pe umeri si mi-e teama sa nu mai apara.
Da, dna Petronelabig grin. Ce-i drept am cam iesit la soare in timpul amiezii, la balaceala. As merge la dermatolog doar ca am o farama de speranta ca vor disparea. Soarele sa fie, oare, cauza? Pana acum nu mi-au mai aparut. Niciodata. Si sunt un fel de cosuri. Mersi mult. Va mai astept si cu alte raspunsuri:*.

| DeeeaA explică:

Merci foarte mult 5a... Dusul la mine e la ordinea zilei insa o sa incerc sa nu mai port acelasi tricou a doua oara fara a ma fi asigurat ca e spalat. happy

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut o problema asemanatoare, am avut cosuri pe tot corpul aproape..pe gat, toata fata, pe piept etc
Am scapat de cosuri si puncte negre dupa ce am gasit un doctor foarte bun care mi-a dat un tratament anti-acnee eficient.
Medicul mi-a dat sa imi cumpar tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation
Pe langa creme mi-a zis sa schimb sapunul normal cu un sapun pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai si sa ma spal pe corp.
La mine efectele au inceput sa apara in cateva zile, …la inceput cosurile si punctele negre au inceput sa se usuce si apoi treptat au disparut complet.
Daca inca ai probleme si nu ai reusit sa scapi de cosuri si puncte negre te sfatuiesc sa le cauti.
Medicul dermatolog mi-a zis ca cremele anti-acnee cu 100% ulei pur de arbore de ceai sunt foarte puternice, si un mare avantaj este ca nu iti irita pielea asa cum fac restul produselor cosmetice si cremele de acnee din farmacie.

| dani0822 a răspuns:

Du-te la farmacie si spune-i farmacistei ce ai, si ea cu siguranta iti va da niste pastile sau ceva...

| riki47848 a răspuns:

Daca este pentru prima oara cind apar este din cauza calduri, iar daca se intimpla des la tine...ar fi cazul sa consulti un medic... daca este pentru prima oara atunci la farmacie este o crema pentru bubite.

| Petronela_Petro_1989 a răspuns:

Heei,cumva ai fost la bronzat la orele interzise? razele ultraviolete fiind prea puternice e posibil sa te fi afectat...dar daca nu ai fost, atunci mergi la un cabinet de dermatologie sa iti zica sigur ce ai, mai ales daca in urmatoartele zile nu iti trec si iti provoaca neplaceri tot mai accentuatehappy

| afrodita21 a răspuns:

Heeii ..la fel am si eu. nu sunt bubitee. sunt cosuri de la soaree. iarna trecc. si cum vine vara. o sa iti apara din nou ..cred ca nu este nici`o solutie sa scapii de ele ..ca asa iti este felu`straight face