| nevermind_3854 a întrebat:

Hello! Cred ca suna stupid dar sunt cam paralela cu ce se petrece in jurul meu ma simt ca intr-o colivie din care nu pot scapa, nu imi convine nimic din ce ma inconjoara si singurul meu refugiu este muzica am ceva voce si ma simt libera doar cantand insa nici asta nu pot face prea des, nu stiu sa descriu exact unii ar spune ca sunt cu capul in nori.Nu este doar o faza mereu am fost asa. Exista vreun remediu sau macar imi puteti spune cum se numeste asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Asa esti tu ...esti o persoana mai retrasa, ce traieste lumea in propria viziune! *si eu sunt la fel.*
nu e ceva rau...
privesti lumea prin alti ochi!

| Eduard a răspuns:

Fiecare om are o personalitate (din nastere) care e influentata de caracterul dobandit in timpul vietii (experiente personale). Te determina in mare masura ca om. Faptul ca esti poate 'izolata' si nu ai cunoscut oameni in stilul tau probabil ca te faci sa consideri asta. Daca esti irascibila, capricioasa (eu stiu alte defecte sa le numim), chestia asta se poate scoate din cap prin meditatii, mers la psiholog, chiar socializare si pana la urma maturizare. Trebuie sa intelegi lumea in care traiesti ca sa o poti accepta, iar daca nu o poti accepta schimb-o happy. Societatea in care traim nu e facuta pentru fiecare din noi, iar unele reactii/lucruri pe care le avem vin la o anumita varsta si lasa o anumita impresie asupra noastra.

Parerea mea e ca trebuie sa-ti schimbi un pic mentalitatea (felul de a gandi) si sa incerci sa-ti corectezi aceste minusuri. E nasolol pe o parte, dar pe de alta poate nu ai reusit sa te intelegi pe tine, iar ceea ce simti poate fi intr-un fel un lucru bun, daca inveti sa il valorifici.

O alta parere e ca viata ti-e data o singura data, trebuie sa o traiesti, trebuie sa o ingrijesti si sa-ti pese de ea. Nu te stresa, think positive, muzica e un 'refugiu' bun dar sunt multe alte lucruri frumoase in lumea asta care trebuie sa le descoperi si nu te indemn catre vreo baricada, faci ce vrei, daca te simti bine drogandu-te fa-o, dar nu uita mai e si o alta parte, una mai lunga, nu asa scurta si nu asa ireala...

Dar asta e parerea mea. Oamenii sunt facuti sa evolueze, asta vei face si tu, dar trebuie un pic de vointa si de deschidere. Incearca sa inveti sa accepti...

Bafta!

| PetreConstanta a răspuns:

Melancolie FFFF bine ca iti place muzica

| Classy a răspuns:

Probabil tu nu esti multumita de ceea ce familia ta iti ofera.Sau poate te simti asa din cauza caracterului tau dificil.Mi se pare ca esti sensibila.Incearca sa iesi din acea colivie, sa tragi aer curat in piept si sa privesti lucrurile cu un alt sens.Comunica mai mult si fa-ti ordine in mintea ta! Fa yoga sau orice altceva inseamna liniste, si pune lucrurile cap la cap! Bafta! Chiar vreau sa reusesti!

| nevermind_3854 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre, sa nu credeti ca sunt nerecunoscatoare dar nu am dat funda pentru ca fiecare dintre raspunsurile voaste imi sunt de folos si nu ma pot decide. Multumesc.

| Schizophrenic a răspuns:

Esti, draga mea, esti o melomana! Nu-ti face griji, nu ai nevoie de un remediu. Doar canta atunci cand simti nevoia...

| ciprian_7143 a răspuns:

Sincer,cred ca este o stare a ta de cand te-ai nascut.Toti oameni se nasc cu anumite stari si destine.Incearca sa te intelegi. Prieteni sunt cei mai indicati in situatia ta.Un tip sau tipa,glumeti amandoi,sunt de nelipsit.Un animal de casa,un bishon maltez grize rasa mijlocie, iti va face viata mai plina, mai ocupata si mai vesela! Cred ca te v-a ajuta ceea ce ti-am scris! Succes si tine minte viata este frumoasa indiferent de starea ta de spirit.Chiar daca este nasol gandeste-te ca ea ne-a fost data cadou, iar orice cadou este minunat!