| SaRiNoOtZa a întrebat:

Hello! Eu tin o dieta disociata si vreau sa imi spune-ti daca o sa slabesc:1 zi fructe si 2 litri de apa plata
2 zi legume si 2 litri de apa
3 zi orez fiert fara sare ulei si 2 litri de apa
4 zi carne de pui(fiarta, fripta, la gratar)2 litri de apa
5 zi lactate degresate(iaurt cu 0% grasime, urda) si 2 litri d epapa plata
6 zi oua(fierte, omleta cu un strop de ulei)si 2 litri de apa plata
7 zi cartofii coptii si 2 litri de apa plata.Si o ora de sport + 50 d eabdomene +50 de genoflexiuni.CRedeti ca o sa slabesc?big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Cam greu de suportat acest regim si dupa ce il termini te vei ingrasa din nou, ar trebui sa reintri la regimul normal incet treptat sa reintroduci celelalte alimente ca doar nu o sa poti manca toata viata asa un regim de genul asta nu se tine mai mult de 2-3sapt pentru ca fortezi organismul la un alt ritm si metabolism care nu i se va parea normal si il va obosi la un moment dat pe bietul organism care va intra in autoaparare si nu va mai face nimic pentru tine,adica o sa mananci asa si o sa constati ca nu prea slabesti sau nu e in ritmul care ti l-ai dori sa slabesti. Depinde cate kg ai de dat jos ca daca nu sunt multe e ok dar sa revi la mancatul normal in cateva saptamani.Cel mai important este nu atat ce mananci ci CAT mananci portiile te ingrasa si asocierea alimentelor necorespunzator,mananci mai multe calorii decat arzi intr-o zi si acelea se transforma in grasime de aceea poti sa mananci normal din toate cate un pic,renunti doar la fast-food,o parte din dulciuri,grasimi,sucuri acidulate,si o sa vezi ca vei slabi mancand putin si des si bineinteles cu sport,deci mananca cat de cat regulat dimineata foarte bine la amiazi neaparat supa si putin felul doi portii mici,intre mese nu mai rontai nimic decat gustarile de fructe sau iaurt, iar seara o masa usoara si putin si nu mai tarziu de ora 19, sport controlat pentru portiunile unde vrei sa slabesti sa il aplici mai intens dar sa lucrezi si celelalte grupe de muschi.Apa trebuie sa o bei cu cap, nu toata lumea are nevoie de 2l de apa depinde de kg si varsta si efortul pe care il depui astfel ca poti calcula o varianta de baut apa astfel ca avem nevoie in principiu de 40ml/kg corp/24ore(de ex daca ai 50kgx40ml=2000ml/24ore)dar daca faci si sport intens la ora de sala sa ai cam 500ml apa la tine pe care sa o bei cateva inghitituri la 15 min facand sport. Daca mananci cat de cat sanatos si putin si des fara sa te infometezi, si faci sport o sa slabesti sanatos si corpul tau nu va fi chinuit cu regimuri si diete care nu o sa-i convina pentru ca il vei forta.Corpul are nevoie de toate elementele ca sa functioneze bine are nevoie si de proteine animale (carne, lapte zilnic, oua.branza)si de proteine vegetale,si de vitamine,minerale luate din legume,fructe,cereale,dar si de putin dulce pentru ca iti scade glicemia in timp ce faci sport sau nu mananci mai mult timp,si atunci ai nevoie si de putina energie dulcele il poti lua din ciocolata dietetica,miere de albine,iaurturi cu fructe,etc nu e neaparat nevoie sa mananci nu stiu cat zahar, dar nu lipsi organismul de tot ce are nevoie sa functioneze normal si vei vedea ca se poate slabi si altfel. Exercitiile pilates de pe net te pot ajuta mult in slabit, dar mananca pentru ca nu vei putea sa faci sport intens nemancata corespunzator pentru acest lucru.Asa ca renunta in 2 saptamani la acel regim de care spui si incepe sa mananci normal si putin si mult sport, apa corespunzatoare varstei si efortului pe care il depui zilnic si vei vedea ca va fi bine.ok sper ca te-am ajutathappy

| noktambul a răspuns:

Desigur ca o sa slabesti, dar nici energie sa-ti faci abdomenele nu o sa mai ai! Pentru un organism aflat in crestere, cel mai prost lucru este o dieta disociata! Corpul tau are nevoie de absolut toate grupele alimentare pentru ca toate isi aduc in mod specific contributia la "construirea " unui organism sanatos. Substantele folositoare dintr-un anume aliment nu pot fi asimilate si prelucrate de organism in lipsa altor asemenea substante aflate in alt aliment. Nu iti trebuie nici o dieta. Ci doar sa mananci din toate cate putin si doar papa bun : nu prajeli, nu mezeluri de magazin, nu dulciuri de cofetarie, nu chips-uri, sticks-uri si potol de la fast food sau de la gogoserie. Fructe si legume cat poti duce. Inseala-ti foamea intre mesele principale cu un sau cu o portocala. In loc de cina, o plimbare de 20 de minute in pas vioi si un pahar de lapte caldutz, un fruct sau un iaurt inainte de culcare. Si fa miscare cat mai multa, nu numai abdomene si genuflexiuni, cel putin o ora-doua pe zi. Fa exercitii fizice care iti sunt la indemana si care nu sunt plicticoase : alergari usoare, plimbari lungi in pas alert, bicicleta, role, minge, dans. Nu asculta muzica : danseaz-o. Pentru slabit este esential ca organismul sa arda mai multe calorii decat primeste. Facand miscare, si primind calorii mai putine decat are nevoie, organismul va fi nevoit sa consume caloriile pe care si le-a depozitat, in timp, sub forma de grasime (indeosebi pe burta, coapse, fund). Alimenteaza-te cu cap, hidrateaza-te corespunzator si fa cat mai multa miscare. Nu iti da peste cap metabolismul cu diete! Iti doresc sanatate maxima!

| Daniela_8686 a răspuns:

Buna. Eu sunt consultant nutritionist si nu sunt de acord cu aceste diete disociate deoatece nu ofera organismului tot ce are nevoie pentru a functiona corect. Aceasta dieta nu face decat de creeze un dezechilibru duce la scaderea in greutate. Imediat dupa incheierea regimului ele vor reveni.Nu o spun cu rautate. Spun asta pentru a va ajuta. Multi dinre oamenii pe care ii ajut sa slabeasca au incercat aceste diete disociate sau alte cure de slabire "minune" dar nu au avut rezultate pe termen lung. Eu vreau sa va ajut si va pot oferi o consultatie gratuita la cabinetul meu Wellness. Evaluarea sanatatii constra in determinarea procentului de grasime, a IMC-ului si multe alte sfaturi. De asemenea la final veti primi un program personalizat pentru problema dumeavoastra. Promovam "Slabitul eficient si ilteligent". Nu aveti nimic de pierdutbig grin. Am ajutat foarte multi oameni sa scape de kilogramele nedorite si acum se simt minunat. Daca doriti mai multe detalii, pentru alte intrebari sau o progamare la cabinetul meu contactati-ma la adresa de mail naito_stardust@yahoo.com. Astept raspunsul dumneavoastra. Sper ca sfaturile mele v-au ajutat big grinbig grinbig grin. Va urez o zi buna si multa sanatatebig grin

| SaRiNoOtZa explică:

O sa tin dieta aceasta doar o saptamana si dupa ce o sa termin o sa incep sa mananc normal putin si des si foarte mult sport.Ca sa nu ma ingras

| andrei444 a răspuns:

Buna.incearca sa lasi carbohidranti jos si ridica aprtul de proteine, iale din piept de pui peste, carne de vita slaba, iaurt degresat 1 buc in fiecare zi de 100, 150 g + salate acum ca vine vara si e bine sa te hidratezi si in timpul antrenamentului bv.mere.nu banane, pere dupa antrenament abdomene baga 1 zi da una nu geno la fel.

| xyxy97 a răspuns:

Daca chiar vrei sa slabesti mai bine renunta la ideea cu carnea la gratar si cu omleta