| danaalin2002 a întrebat:

Hello TPU, cum trebuie sa fie rezultatul analizei BETA HTG cel pentru femei insarcinate?
Eu vreau sa fiu pentru ne-insarcinate ce rezultat trebuie sa am.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Barbati si femei care nu sunt insarcinate: mai putin de 5 unitati pe litru

Femei insarcinate:
- la 24-28 de zile de la ultima menstruatie: 5-100 u/l
- 4-5 saptamani de la ultima menstruatie: 50-500 u/l
- 5-6 saptamani de la ultima menstruatie: 100-1.000 u/l
- 14-16 saptamani de la ultima menstruatie: 12.000-270.000 u/l

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Valori de referinta

In absenta sarcinii:

Barbati: < 2.6 mUI/mL.

Femei: – premenopauza < 5.3 mUI/mL;

– postmenopauza < 8.3 mUI/mL" - SURSA :
https://www.synevo.ro/hcg-total/

Toate cele bune.