| AtmaKhan a întrebat:

Hello! Zilele trecute m-am ales cu vreo 7 muscaturi de tantar pe laba piciorului. Fara sa-mi dau seama, m-am scarpinat la una dintre ele (pe partea inferioara a gleznei) si mi s-a facut o rana deschisa foarte vanata si acoperita cu plasma. Mi-am pus leucoplast pentru ca ma durea foarte tare la atingere, iar apoi am folosit albastru de metil, care stiu ca e bun dezinfectant. Dar ulterior s-au cam julit mici parti din crusta formata, probabil din cauza leucoplastului, si cred ca s-a infectat, pentru ca acum este foarte rosu si umflat in jurul ranii. De altfel, roseata o porneste si pe directia venei safene. Pentru moment m-am bandajat cu mult rivanol, dar nu stiu daca sa merg la spital sau nu. Si daca nu, cum sa fac sa se vindece?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgianaaa909 a răspuns:

Pai eu zic sa mergi la doctor,si sa vezi ce iti spune,pote ti-a dat o boala...Dar dezinfecteza bine rana cu spirt medicinal(chiar daca o sa te usture), si date apoi cu crema de galbenele naturala de la plafar, sau cu sunatoare (firma "steau DIVINA"). Spalate pe picior inaine de aceste operatiuni cu ceai de musetel. Sper ca ti-am fost de ajutor, iar daca nu merege nici asa(ceea ce ma indoiesc), mergi la doctor. FUNDA?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Mergi la spital cel mai bine.
Dezinfecteaza rana bine, apoi aplica o crema calmanta.
Te pup!

| catalin112 a răspuns:

Pune rivanol pe un tampon steril si tine-l acolo sa dezimfecteze rana.
Albastrul de metil este foarte bun dezimfectant dar nu uita ca se formeaza o crusta care v-a cadea imediat are efect cicatrizant.
Poti pune si apa oxigenata sa curate
rana.

Multa sanatate.

| Bubulici_Cătălici_1996 a răspuns:

As zice sa mergi la spital pentru ca poate deveni si mai grav