| cristinaptx a întrebat:

Help! am comandat de vreo doua saptamani antiperspirantul ODABAN care trebuia sa fie miraculos impotriva transpiratiei excesive,nu functioneaza absolut deloc,am mancarimi atunci cand trebuie sa il folosesc seara, in concluzie pe mine chiar nu ma ajuta nici ceaiul de salvie si nici un deodorant, absolut nimic.Acum ca vine vara si trebuie sa port tricou nu am nici o idee ce as putea sa port, transpir doar la scoala sau in public, acasa deloc.Mai stiti ceva remedii impotriva transpiratiei in afara de deodorante, bicarbonat de sodiu, ceai de salvie? Voi aveti aceasta problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dar la endocrinologie ai fost, sunt probleme cu glandele sudoripare?
O faci și peste asta chiar dacă îți pare ciudată dar cred că va funcționa:
Te speli în mod obișnuit, tamponezi zona axială (nu freci cu prosopul), la o distanță de 10-15 cm pulverizezi spray antipespirant de picioare, de preferat cu mentol (nu te speria, o să ai o senzație de răcorire), apoi aplici prin tamponare pudră antimicotică și antisudorifică (Hipocrate) iar la 2-3 minute aplici roll-on.
Dă-mi de veste după o săptămână cum este!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am un deodorant foarte bun. Este de la Avon si se numeste Pur Blanca. Poate functioneaza.Stiu ca nu vrei deodorante, dar te poate ajuta.
In rest poti incerca spray-ul acela invisible for black and white..nu are importanta daca bluza e alba, neagra, verde, albastra etc. Miroase frumos si ajuta. Asta-vara am avut si eu MARI probleme cu transpiratia.
Daca acestea nu te ajuta incearca sa te speli foarte mult. Te pup si succes! :*

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, da oricine se combate cu ecest fenomen nedorit. Da, ceaiul de mustel cu bicarbunatul de sodiu, prin mai multe spalaturi, va face minuni. Cauta sa te speli zilnic, bine? Bafta!

| Mihriban a răspuns:

Buna...pot spune ca la mine functioneaza acel antiperspirant, adica nu mai transpir de la el, mai ales ca inainte aveam foarte mari probleme cu transpiratia.Aceeasi problema si eu : in public transpiram in ultimul hal iar acasa deloc..Intr-adevar si pe mine ma mai ustura cateodata, dar trebuie sa nu dai mult, un puf mic este de ajuns.Desigur ca este foarte importanta si igiena pentru a functiona acest antiperspirant, si nu trebuie sa dai chiar foarte des, la inceput in primele zile dai (sa zicem) in fiecare zi, apoi mai rar, odata la 3-4 zile..Acum nu stiu ce sa zic, ti-am spus doar ce si cum functioneaza la mine, acesta este singurul care "m-a vindecat".

| The0d0raa a răspuns:

Eu am avut mari probleme cu transpiratia. Am incercat tot felul de produse fara niciun rezultat. O gramada de bani!
Acum un an am auzit si eu de Odaban.
L-am luat fara prea mari sperante...sincer.
Dar a fost foarte bun.
Eu zic sa mai incerci.
Si eu am mancarimi seara de la el.
Prima oara trebuie sa-l folosesti cateva seri la rand pana cand nu o sa mai transpiri.
Eu l-am folosit cam 4 zile.
Dai cate un puf pe fiecare parte, iti misti putin mainile pe langa corp si apoi stergi surplusul cu un servetel.
Dimineata, cand te trezesti, mai intai te speli la subrat.
Importante sunt primele zile.
Apoi il folosesti cand ai nevoie.
Si sa nu te razi perioada asta. Este foarte important.
Eu zic sa mai incerci o data.