| Clorox a întrebat:

HELP! Am insomnie, nu mai rezist, nu mai pot sa ma concentrez la scoala, sunt foarte obosit, imi este rau mereu, m-am saturat sa stau si sa ma uit pe pereti, stiu ce ziceti: "lasa calculatorul, incearca sa dormi"
Credeti-ma, nu merge, am incercat ceai, lapte cald, calmantele... Nimic!
Au observat si profesorii ca sunt distrus la fata si ca nu pot sa ma concentrez!
Dau funda daca merge ceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Consumi coca cola/energizante?
Urmezi un tratamenta ceva? poate fi o cauza...
Bea ceai de tei/valeriana.
Daca nu, at fi indicat sa consulti medicul de familie.
Dormi ziua? stai cu ochii pe laptop/tableta?
O zi buna si te asteptam sa ne dai informatii mai multe happy

| Clorox explică (pentru caramela):

Nu beau asa ceva, doar apa, am baut ceai, multe tipuri de ceai!
Nu dorm ziua, doar ca sunt non-stop obosit!
Poate nu este corect dar sunt sanse ca depresia si anxietatea mea sa-mi influenteze somnul? Apropo, sunt bipolar si... Sa zicem ca am fost ''diagnosticat'' cu mai multe boli mintale!

| caramela a răspuns (pentru Clorox):

Si tu simti ca ai acele boli mintale? ori totul este in mintea ta din cauza stresului...incearca sa bei ceai de valeriana si sa vezi cum te simti.
Crezi ca ar fi cazul sa consulti un psiholog/psihiatru?

| Clorox explică (pentru caramela):

Nu sunt stresat, am fost in depresie 2 ani si s-au agravat chestiile, nu sunt in capul meu, teoretic asta inseamna sa fii bolnav mintal, totul sa se intample in capul tau, dar stiu ce zic, adica cine s-ar preface ca e bolnav fara motiv? Sincer, mi se pare o prostie sa faci asa ceva...

| Violleta2022 a răspuns:

In cazul asta, fa-ne o descriere amauntita cu tot ce faci intr-o zi, inclusiv ce mananci, cat timp petreci pe drum, cate minute petreci pe telefon /zi, cate minute privesti TV sau cate minute te joci pe computer, cate minute iti faci teme...samd.
Scrie-ne ce mananci si la ce ore, extrem de importanta sa determinam ce anume din alimentatie te-ar putea afecta sau ce anume din activitatile zilnice sunt incorecte.
Faci activitate fizica? Cate minute pe zi, cate minute pe saptamana si in ce consta efortul fizic?
Alte activitati?

| Clorox explică (pentru Violleta2022):

Pai...
Scoala de la 13:00 pana la 18:05,
Nu stau nici macar 2 minute pe telefon,
Scoala este la 2 minute de apartamentul nostru,
Nu stau la televizor, cred ca m-am mai uitat la el de 2 luni,
Pe computer ascult muzica si ma informez, nu stau cine stie ce, mai mult scriu pe birou, chiar daca el este deschis, nu ma joc pe el!
Nu prea ne da teme, dar eu imi scriu mai departe si recapitulez mai mereu!
Nu mananc, ieri am mancat 5 masline toata ziua, mi-e scarba de mancare de 2 luni, rar mananc cu familia, si mai mananc cate o banana sau putina carne, recunosc, sport nu prea fac, dar cand avem ora de sport ne munceste ca pe cai, si cand vin acasa nu sunt obosit, tot la fel este si daca fac sport si daca nu fac!
Sport nu prea fac...
Si alte activitati nu prea fac, am anxietate sociala deci nu prea ies pe afara!
Fumez cam 3-7 tigari pe zi!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Clorox):

Ce se intampla in cele 6 ore dimineata, intre 7 si 13 cand ajungi la scoala?

| Clorox explică (pentru Violleta2022):

Mai nimic...
Stau pe TPU cateva minute si in rest ascult muzica happy

| OoBunnyoO a răspuns:

La ce ora te trezesti dimineata? Daca te trezesti tarziu si incerci sa te culci prea devreme este normal sa nu dormi.

De asemenea, s-ar putea sa te ajute sa practici un sport ceva pentru a consuma din energie.

Daca niciuna dintre lucrurile astea nu ajuta, atunci cel mai probabil este anxietatea. Din experienta iti pot spune ca anxietatea poate provoa insomnii. nu De cele mai multe ori insa este un motiv pentru care apar insomniile iar uneori nu trebuie sa te gandesti activ la acel motiv. Uneori mi se intampla sa am un eveniment banal intr-o anumita zi a saptamanii. La care nu ma gandesc aproape deloc toata saptamana, insa cateva nopti inainte nu pot dormi. De cele mai multe ori nici nu imi dau seama care este motivul pana cand nu se intampla. Stresul cauzat de anxietate, mai ales daca ai anxietate de foarte mult timp, poate fi extrem de parsiv pentru ca efectiv de multe ori nu iti poti da seama ca este acolo.

Incearca sa vezi de cand au inceput aceste insomnii si ce s-a schimbat in viata ta in acea perioada. Cauta tipare. S-ar putea sa gasesti ceva.

Poti incerca eventual melatonina, o gasesti la farmacii, insa incearca sa te limitezi la dozajul minim.

La ce ora te trezesti dimineata? Daca te trezesti tarziu si incerci sa te culci prea devreme este normal sa nu dormi.

De asemenea, s-ar putea sa te ajute sa practici un sport ceva pentru a consuma din energie.

Daca niciuna dintre lucrurile astea nu ajuta, atunci cel mai probabil este anxietatea. Din experienta iti pot spune ca anxietatea poate provoa insomnii. nu De cele mai multe ori insa este un motiv pentru care apar insomniile iar uneori nu trebuie sa te gandesti activ la acel motiv. Uneori mi se intampla sa am un eveniment banal intr-o anumita zi a saptamanii. La care nu ma gandesc aproape deloc toata saptamana, insa cateva nopti inainte nu pot dormi. De cele mai multe ori nici nu imi dau seama care este motivul pana cand nu se intampla. Stresul cauzat de anxietate, mai ales daca ai anxietate de foarte mult timp, poate fi extrem de parsiv pentru ca efectiv de multe ori nu iti poti da seama ca este acolo.

Incearca sa vezi de cand au inceput aceste insomnii si ce s-a schimbat in viata ta in acea perioada. Cauta tipare. S-ar putea sa gasesti ceva.

Poti incerca eventual melatonina, o gasesti la farmacii, insa incearca sa te limitezi la dozajul minim.

Iar in cel mai rau caz poti merge la un psiholog sau un terapeut. S-ar putea sa ai nevoie de Xanax sau de Valium, daca nu folosesti deja.

Iti pot indica doua metode mai neortodoxe la care recurg personal si de regula functioneaza.

Cand am perioade in care nu pot sa dorm deloc, atunci nu dorm, o zi, doua. Insa efectiv nu ma pun in pat pana nu ma simt extenuata fizic si psihic. In momentul in care stai in pat si nu dormi ai parte de odihna. Desigur este o odihna superficiala, insa tot te odihnesti, suficient incat sa functionezi si a doua zi. In momentul in care nu ma odihnesc cam 24 de ore in sensul ca nu ma pun in pat deloc, incepe sa ma ia un somn ingrozitor si de regula adorm in momentul in care ma intind. Totusi, nu stiu cat de sanatoasa sau sigura este metoda asta. Daca ai probleme de sanatate sau de inima..nu o incerca. Nu as vrea sa te am pe constiinta. Mai ales ca esti deja destul de obosit.

A doua solutie care iar functioneaza, daca vad ca am o saptamana in care nu pot sa dorm si daca programul nu imi permite sa stau o zi, doua fara dorm, pentru ca trebuie sa fiu odihnita mental si nu imi permit sa fiu un zombi umblator este sa iau dozajul maxim indicat de melatonina cu dozajul maxim indicat de Xanax doua, trei zile si ei bine, poti sa tai lemne pe mine. Intr-o singura noapte de genul cred ca dorm mai adanc decat am dormit in toate noptile din viata mea. Adunate la un loc. laughing Uneori am nevoie de un impuls pentru a intra din nou in ritmul normal, iar pastilele ma ajuta sa fac chestia asta. Totusi ai grija cu metoda asta pentru ca este foarte tentant sa continui cu dozajele astea. Deci, opresete-te din timp.

| Clorox explică (pentru OoBunnyoO):

Am mentionat mai sus ca si cand fac sport nu pot sa dorm...

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Clorox):

Mi-a scapat.

Insa, celelalte sugestii date sunt inca valide. happy

| Ecaterina2016 a răspuns:

Https://www.pharmanord.ro/produse/details/bio-melatonina-3mg
Citește de deficitul de melatonina și vei înțelege mai multe.

| InaLeaf a răspuns:

Salut. Te poti duce la farmacie sa incerci sa iei Persedon noapte, sunt pastile care te ajuta sa adormi.
S-a intamplat ceva traumatic? Ai trecut printr-o perioada mai grea a vietii tale? Orice...O despartire, un divort, deces, etc? Stii sa suferi de vreo boala, de exemplu boala de inima, plamani, neurologice, suferi de obezitate?
Eu personal am avut de dat un examen important si stresul nu ma lasa sa dorm, pastilele respective m-au ajutat, dar trebuie sa afli cauza. Nu iti face griji, sunt din plante.
Exista si alte variante cum ar fi benzodiazepinele(diazepam, etc) sau fenobarbital, dar sunt pe baza de reteta, deci pentru ele trebuie sa consulti un medic.
Sanatate!

| Clorox explică (pentru InaLeaf):

Da, am probleme mintale!
Am rezolvat problema, iau niste somnifere noi care sunt foarte puternice!

| RokoRo a răspuns:

Nu-i bine sa incerci nimic pana nu stii cauza. Nimic nu vine din sfantul senin.