| IceKitty18 a întrebat:

Help me! Hei TPU, m-am ars foarte tare la plaja, asa rau ma doare si ma ustura, nici hainele nu le prea pot purta. Ce as putea folosi sa diminuez durerea? Si ce as putea folosi sa treaca putin mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lariiiisa2311 a răspuns:

Iaurt,si vorbesc foarte serios, cand mi-am confundat crema de protectie solara cu uleiul de bronzat, a fost singura varianta sa mai pot purta haine. big grin

6 răspunsuri:
| Quiin a răspuns:

Te dai cu iaurt simplu. Sau cumperi crema pentru arsuri dl farmacie. Sau lotiune din magazine.

| Silicart2001 a răspuns:

Poti sa te dai cu spirt medicinal sau cu iaurt.

| Vanilla2014 a răspuns:

Deja la tine se poate considera arsura in adevaratul sens. Poti folosi comprese umede reci şi creme speciale "medicament" cu dermatocortioizi, antiinflamatoare şi antipiretice de tip aspirină sau indometacin.
Daca deja ai rani, basici va trebui sa te duci la doctor.
Sper sa iti fie de ajutor.

| Yuki639 a răspuns:

Încearcă o cremă cu aloe vera.

| Tanasa_Alexandra_Florina_1998 a răspuns:

Cremă de după plajă

| Dynamo69 a răspuns:

Cu iaurt sau ulei de masline big grin