| didu194 a întrebat:

Help me!
Pana se incepe scoala, as vrea sa slabesc cam 10 kg.
Care sunt cele mai bune si cele mai rapide metode/diete?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Buna! Nu cred ca poti slabi chiar 10 kg dar 5 cu siguranta.In primul rand trebuie sa intervii in alimentatie : mananca multe fructe, legume, paste si incearca sa eviti dulciurile, grasimile, prjelile, fast-food.In al doilea rand ar fi bine sa faci sport, eu cred ca ar fi bine de 3 ori pe zi :
dimineata (dupa ce mananci ceva usor) mergi si plimba-te cu rolele, bicicleta, alearga
la pranz (dupa ce mananci ) : incearca sa faci prima data 30 abdomene(pe percurs te vei obisnui si vei face mai multe). uite cateva tutoriale pentru fiecare parte a corpului pe care le poti face tot la pranz: pentru abdomen: http://www.youtube.com/watch?v=kHSCmwHaGJs
pentru fese si coapse: http://www.youtube.com/watch?v=yHNAeow4UV0
pentru picioare : http://www.youtube.com/watch?v=1syQHK3ycd4
pentru celulita : http://www.youtube.com/watch?v=zoJQOapc9cY&feature=related
coapse interioare http://www.youtube.com/watch?v=Pdemjz2wZ5I
exterioare: http://www.youtube.com/watch?v=REY2HPuVHis&feature=related
brate: http://www.youtube.com/watch?v=Ywsiz1aY9_4
seara (incearca sa mananci o salata, sau doar fructe) si ar fi bine sa dansezi(ajuta destul mult la slabire).
ps: incearca sa mananci mai mult fiert si la gratar, exclus prajeli si sucuri cu acid
Multa bafta!

6 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Mai sunt 4 saptamani[o luna] pana incepe scoala, vrei sa slabesti 10 kg intr-o lkuna, incearca sa renunti la dulciuri de tot, prajeli.

Mananca mai multe fructe, legume si lactate. Fa sport minim 30 min/zi, si bea 2 l apa/zi

Nu e atat de bine sa slabesti 10 kg/luna, te vei alege cu piele lasata si multe vergeturi.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Multumesc pentru apreciere si sper sa reusesti ceea ce ti-ai propus. :*

| shtephie a răspuns:

FARA pizza, paste, shaorma, mc donald's, kfc, bauturi carbogazoase, grasimi, prajeli si mai putine dulciurihappy
Mananca multe fructe, legume, iaurturi, bea lapte, o supita la pranzwinking
Fa mult SPORT happy
Alearga in parc, mergi pe role, pe bicicleta, mergi la salawinking Fa abdomenewinking
Daca respecti toate astea vei reusi sa slabestiwinking
Mult succes!

| raissa a răspuns:

Stop produselor fast-food
Limiteaza portiile de pizza la una pe saptamana (de preferinta, Four Seasons, Napolitana), iar produsele fast-food – o data la 2 saptamani (un hamburger simplu, cruditati, suc fara zahar). Cat despre alcool, incearca sa nu depasesti 3 pahare, o data pe saptamana.

Adopta o alimentatie echilibrata
Nu sari peste micul dejun complet.
Pranzul trebuie sa fie consistent (o portie de carne sau peste, legume si paine).
La cina, poti echilibra aportul nutritiv al zilei. Daca este cazul, poti renunta la paine in favoarea legumelor si proteinelor.

Atentie la cumparaturi
Citeste intotdeauna informatiile nutritive de pe ambalajul produselor, in special a semi-preparatelor: cantitatea de lipide nu trebuie sa depaseasca 5%, iar raportul proteine /lipide sa fie mai mare de 1.

Nu incerca sa slabesti imediat
Chiar daca suporti relativ usor un regim foarte strict, exista toate sansele sa te ingrasi din nou odata regimul incheiat. In plus, exista riscul unui deficit nutritional care poate antrena scaderea rezistentei organismului.

Nu suprima carnea sau produsele din acest grup

Chiar daca preferi alimentatia de tip vegetarian, poti pastra in dieta pestele si fructele de mare - cele mai bune surse de fier usor asimilabil. Consumul acestor alimente este cu atat mai important cu cat, conform unor studii, intre 10 si 15% din femei sufera de carenta de fier si de oboseala asociata cu aceasta. bafta!

| Zady a răspuns:

In primul rand la micul dejun incearca sa mananci niste legume, niste alergare, o alergare usoara de vreo 30 de minute prin parc, apoi la pranz ceva fara grasime, daca doresti inca 30 de minute alergat (ar fi ideal) si apoi la cina nu stiu tot ceva fara grasimi, si incearca sa mananci mai putina paine.inainte de culcare incearac niste abdomene si niste genoflexiunicred ca te va ajuta daca respecti toate astea

| Naspa6969 a răspuns:

Pai diata: sa mananci numai fructe si legume si numai un dulce pe zi ( depinde daca tie pofta) si sa faci exerciti seara. Asta este tot ce fac eu pentru a slabi. fundita? big grin