| Marius1789 a întrebat:

Herpesul bucal apare doar când scade imunitatea organismului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marius1789 explică:

Nu neaparat suplimente. Puteai sa-ti cumperi 2 kg de portocale si 1kg de grapefruit si sa mananci in fiecare zi si te ajuta de 10 ori mai mult decat suplimentele. Poti sa le iei si in paralel. Mananca citrice multe, o sa iti ajute mult sistemul imunitar. Si ai grija sa te odihnesti bine.

5 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, Marius, cam aşa ceva, dar numai dacă ai luat deja acest virus.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu neaparat. Dar poate fi un semn ca a scazut imunitatea. Daca nu reusesti sa scapi de el, sau scapi si tot reapare atunci e un semn mai clar ca se intampla ceva cu imunitatea ta. Dar pentru un herpes nu trebuie sa-ti faci griji.

| Marius1789 explică (pentru CuriousStuff):

Am aproape o săptămână de când în al...Sunt și răcit și mă gândeam că până nu trece răceala nici el nu dispare? Înainte când făceam trece în vreo 4-5 zile și nu eram răcit. Am început suplimentarea cu multivitamine și minerale și o țin până după primăvară

| Marius1789 explică (pentru Marius1789):

Nu neaparat suplimente. Puteai sa-ti cumperi 2 kg de portocale si 1kg de grapefruit si sa mananci in fiecare zi si te ajuta de 10 ori mai mult decat suplimentele. Poti sa le iei si in paralel. Mananca citrice multe, o sa iti ajute mult sistemul imunitar. Si ai grija sa te odihnesti bine.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu, si stresul are o contributie semnificativa.

| NOname a răspuns (pentru justanotheruser99):

Păi, stresul scade imunitatea, deci din start e inclus în ecuaţia.