| Doubletake a întrebat:

Hey sad, acum 3 luni am fost obez 1.72 si 107 kg am reusit sa slabesc pana la 77 de kg, vreau sa ajung la 68 dar cand mai am putin nu mai pot slabi deloc... de 3 saptamani sunt tot la 77

2 pre de sala zilnic
doar 1200 kcal pe zi.

Va rog ajutor, mai am putin, iar acum m-am oprit din slbit dintr-o data

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Exista perioade de reducere in greutate, precum si perioade de repaos, care poate dura chiar luni de zile, chiar daca ai slabit foarte repede intr-un interval scurt de timp. Organismul a acceptat provocarea ta, dar si el are propriul ritm. Asigura-te ca te mentii si ca nu mai pui kilograme (e foarte important, zic eu). Cu siguranta vei mai slabi daca mentii regimul cu care ai pornit, dar nu atat de repede pe cat ai dori. Continua, dar trebuie sa ai rabdare si vointa!

| kiri11 a răspuns:

Este normas ca organismul tau sa nu mai slabeasca, ai slabit mult intr-o perioada scurta. Acum important este sa mentii orele de sport facute zilnic pentru o perioada de cel putin 1 an. Aceste 68 kg pe care le vrei vor fi greu de atins dar cu exercitii zilnice le vei avea. Oricum bravo pentru efectele obtinute pana acum!

| Doubletake explică (pentru kiri11):

Am vreo sanse sa reusesc in urmatoarele 5 luni? fac foarte multa miscare zilnica si o dieta buna.

| Syndre a răspuns:

Ar trebui să mai poți slăbi destul de ușor având în vedere că încă ești supraponderal. Scapă de sare din alimentație că reține apă și renunță la carbohidrați pe cât posibil pentru o perioadă scurtă(încearcă să mânânci numai pește, legume, carne slabă și lactate degresate).

| Doubletake explică (pentru Syndre):

Cu dieta e ok, daca am dat 30 kg cu ea.

| Doubletake explică (pentru Syndre):

Cu dieta e ok, daca am dat 30 kg cu ea., deja fac tot ce mi-ai scris tu, eu fac sala deci mananc doar carne de pui / pedte, legume, oua fara galbenus etc, dar pur si simplu corpul s-a oprit din slabit

| Syndre a răspuns (pentru Doubletake):

Faza e că cu cât slăbești cu atât consumi mai puține calorii. Dieta ta poate a fost okay până acum, dar consumul de energie fiind mai scăzut acum probabil e cazul să o mai restrictezi. Oricum, dacă într-adevăr mânânci doar 1, 200 calorii/zi ar trebui să slăbești, e chiar puțin. Dacă ești sigur că nu-ți subestimezi numărul de calorii consumate trebuie să ai răbdare, mai sunt și perioade de stagnare și trepte peste care organismul trece mai greu.