| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Acum câteva zile mi-am făcut o vânătaie la picior și ieri m-am lovit de mai multe ori la ea. Uitați poza dacă vreți să vedeți: https://imageshack.com/i/pnlHM5R7j (sunt mai păroasă știu).
Dar se vede cam urât și e cam mare și bineînțeles mă doare dacă se atinge de ceva iar întrebarea mea este pot sa fac ceva ca sa îmi treacă mai repede? Adică cu ce "alifie" sa îmi dau, crema de galbenele sau ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Crema de galbenele e în general bună pentru arsuri și iritații, răni cu coaja, etc. Nu are niciun efect la vânătăi din ce știu.
Am auzit ca vânătăile trec cu pasta de dinți, nu știu cât de adevărată este.
O sa treacă oricum de la sine curând.
La cât par pe picioare ai, nu va observa nimeni vânătaia oricum

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salutare!

Stai linistita. Trece vanataia aia, nu este nimic serios. Ai putea încerca vrei maliție insa ma indoiesc ca face ceva la vanatai. Vorbim de o mică porțiune afectata.

Ai putea încerca să tii compresa calde pe vânătoare ca sa creasca circulația, sau sa infasori in ceva elastic.