| floryy123hahaa a întrebat:

Hey! Am 12 ani, dar sunt foarte dezvoltata! Am 52 de kg si 1, 67m.Pe 9 martie am concurs de Miss....si imi doresc tare rau de tottt sa slabesc,dar nu ma pot abtine de la mancare! Ce sa fac? Ce sport sa fac(catt, cum)? Ce sa mananca(dieta)? Cum sa ma abtin? AJUTATI-MA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

La 12 ani participi la concursuri de Miss? Foarte ciudat, ar trebuie să participi la concursurile din şcoala ta, nu la concursuri pentru adulţi.
La vârsta ta nu sunt recomandate dietele, eşti în creştere şi ai nevoie de alimente bogate.
Eşti foarte slabă, la înalţimea ta ar trebui să ai cu minus 10 kilograme maxim.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 9 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 6-7 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Dacă mai slăbeşti, vei ajunge SUBPONDERALĂ :(
http://www.dietetik.ro/......calculator

Toate cele bune.

| floryy123hahaa explică:

Repede!