| Maria_Sara_1991 a întrebat:

Hey am nevoie de ajutor vostru mama mea nu poate dormii de 3 zile... nu a dormit deloc si nici nu se simte prea bine are probleme cu burtica si e si putin racita i am dat si somnifere dar nu ii mai fac efectul ce as putea sa ii dau sau sa ii fac sa poata dormii va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pai spuneai ca ai fost la urgente dar nu i-a facut nimic. La dr de fam ai fost? Cheama din nou salvarea. In ce gaura de localitate esti si unde ai fost la urgente? Este inadmisibil sa nu se gaseasca o solutie, un diagnostic, si sa chinuie in asa hal. Tu cati ani ai? Esti singura cu ea? Nu ma iau de tine in nici un caz, sa nu ma intelegi gresit. Este vorba de digestie sau de genitale? A mancat ceva sau e de consultat la ginecologie? Ea cati ani are? Trebuie mers la toate specialitatile. Eu nu ma prea pricep dar am fost sofer de Ambulanta si nu cred ca nu se gaseste o rezolvare, si nu pot ramane pasiv la suferinta dar ce pot face mai mult?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta nu e de urgente, de aia nu i-au facut nimic. Trebuie sa mearga la medicul de familie si acolo sa vada care e de fapt cauza care nu o lasa sa doarma. Degeaba tot pui apa intr-o sticla sparta, curge, pui iar... mai bine repari gaura. Nu se iau somnifere asa dupa ureche, trebuie sa vezi de ce nu poate sa doarma, rezolvi aia si apoi cu siguranta o sa poata dormi.
Multa sanatate.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru CuriousStuff):

De la UPU sunt obligati s-o indrepte spre o sectie de specialitate spitaliceasca unde sa-i faca investigatii. Nu poti sa deranjezi dr de fam non stop si nici sa tii un bolnav in dureri zile in sir pana dai de el. E ceva suspect, poate lipsa de asigurare sau altele ( oamenii nu spun intotdeauna tot ).

| Maria_Sara_1991 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta iti pot raspunde in privat?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

Spune ce vrei, sunt sensibil la suferinta oamenilor, nu stiu cat te pot ajuta, as fi bucuros s-a pot.

| Maria_Sara_1991 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ea are ceva probleme mai grave la burtica dar nu stiu exact ce tata refuza sa imi spuna pentru ca sunt o persoana mai sensibila iar dr ei refuza si ei sa imi spuna...o sa il anunt pe sotul dansei asta e raspunsul mereu...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

Nu conteaza cat esti de sensibil, necunoscutul e un monstru mai mare decat cunosterea. Inseamna ca nici ea nu-ti spune ce se intampla. Nu ajuta pe nimeni si cu nimic, nu ai un capat de unde sa apuci problema + sentimentul de neputinta etc. Secrete de fam prost intelese. Nu pari chiar un copil. Va doresc sa va fie cat mai bine si sa treaca faza. Nu trebuie neglijat si mers si vazut de sanatate. De obicei sunt cauze agravate de amanari si neglijenta.

| Maria_Sara_1991 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am stat aseara de vorba cu tata si am aflat ce are mama burtica o doare deoarece are gastrita si este anemica iar eu vreau sa o fac bine dar nu stiu cum...va rog ma puteti ajuta cu niste sfaturi va multumesc

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Maria_Sara_1991):

Nu e un lucru tocmai bun si nu poti decat s-o ajuti sa ajunga la doctori. Daca ai medic de familie e de datoria lui sa-i dea trimiteri unde trebuie.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Am fost multa vreme in UPU, si crede-ma ca mai degraba ii deranjezi pe oamenii care au pe cap 2-3 accidente rutiere, 2-3 oameni pe moarte si unu care are o plaga din care au curs dega 2l de sange decat medicul de fam, care, sinceri sa fim oricum sta toata ziua, dau 2-3 medicamente, fac 2-3 consultatii pe zi si mai cer si bani pentru orice. Da, s-ar putea sa fie cu asigurarea. Dar daca nu esti asigurat degeaba mergi si la upu, ca o sa-ti dea ceva sa te simti mai bine pe moment si trimitere catre altcineva, internare... oricum nu o sa-ti faca.

| untu a răspuns:

Incearca sa dai pe o razatoare o ceapa mare si pune-o pe farfurie si baga-le sub pat! Sunt sigur ca va adormi imediat! (ceapa poate sa contina un somnifer natural puternic, un antibiotic si un calmant natural-http://www.ziare.com/......s-1136552.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Sint persoane la care somniferele nu au efect. Fa-i un ceai de tei. Daca e si racita, pune-i si lamaie in el. Sanatate!

| Maria_Sara_1991 explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Multumesc de raspuns o sa incerc sa vad

| Rocsid a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

Somniferele sunt echivalentu a 40 de cutii de ceai de tei.
Nu compara niciodata un medicament sintetic cu o planta medicinala... Ceaiul de tei intr-adevar e bun ca somnifer natural dar nu il poti compara cu Diazepam.Iti spun asta ca sa nu mai faci astfel de greseli pe viitor.
Love and Peace!

| Rocsid a răspuns:

Reparam burtica si somnul o sa vina de la sine...Presupun ca ea nu poate adormi din cauza dureri.
Nu stiu ce simptome are in legatura cu durerea de burta dar fugi pana la doctor cu ea sa ii trateze problema.Somniferele in caz de gastrita, ulcere fac mai rau si provoaca mai multa durere in functie de modul lor de prezentare(capsule, pastile, comprimate etc)

| LolaMona a răspuns:

Cati ani are? Poate are nevoie de mai multe activitati, gen sport si poate va obosii mai repede si nu va mai avea problem

| Alice85 a răspuns:

O frectie cu carmol si un ceai cald ajuta la raceala, daca ii trec raceala si burta, poate va reusi sa doarma. Tratamentul cu antibiotice si antialergice provoaca somnolenta, dar trebuie sa i le prescrie medicul.