| mcmxl a întrebat:

Hey.
Am o dilema.
Mi se zice mereu ca sunt empatica si sensibila, foarte panicoasa si anxioasa
dar eu nu simt multe emotii...
de exemplu nu am simtit niciodata dor, nu conteaza cat stau departe de o persoana oricat o iubesc, nu mi-e dor si invidie am simtit doar o data in viata, gelozie am simtit mai mult (mi se pae lucruri foarte diferite) si nici dezamagire nu am mai simtit din clasa a 6-a (a fost singura data si dintr-un motiv pueril).
Ar fi si altele, dar nu imi vin in minte acum.
Mi se pare ca am si nu inteleg multe emotii.
Si chiar si cu empatia... cu care toti ma lauda, eu simt ca pot fi foarte indiferenta, rece si rea. Pot sa o ignor, cum ar veni.
Mi s-a mai zis ca sunt depresiva (ca sunt apatica din cauza depresiei si eu de fapt as fi hipersensibila daca nu as avea asta), dar n-am mai avut ganduri pesimiste de multi ani.
E normal sa nu simt toate emotiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Animeforlifee9921 a răspuns:

Buna. Nu vreau sa te simti cumva, desi nu cred ca este normal. Tocmai am cautat pe internet si asa scrie, poti suferi de depresie si anxietate fara sa iti dai seama.
Si pe mine ma crede lumea fata aia cuminte si care are delicatetea in sange, desi eu in realitate sunt ca un mic dracusor(nu ca fac prostii, desi mai supar lumea) si ma simt tomboy pe interior.
Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu cineva apropiat, eventual un consult la psiholog/psihiatru.