| iuqdgh a întrebat:

Hey! Am o problema...Va trebui sa imi pun aparat dentar..Cam cat costa? Ce pot sa mananc dupa ce mi-l pun? O sa am rani? Eu nu as vrea sa imi pun, stiti voi cum e.Toata scoala o sa rada, sa spuna ca am tabla in gura.Ma puteti ajuta? Fundita :* sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| trixiiie a răspuns:

Nu, scumpa, nu va spune nimeni că ai tablă în gură sad Nu te gândi la porcării. Una dintre cele mai bune prietene ale mele are aparat dentar și toată lumea s-a obișnuit cu ea așa, stai liniștită. În plus, când vei fi invidiată pentru dinții tăi (și vei fi!), te vei simți foarte bine.
Trebuie să fii foarte optimistă în privința asta și să nu-ți pleci urechile la porcăriile oamenilor, ei oricum vorbesc mult și prost și despre orice lucruri, chiar dacă nu știu.

Răspunsuri exacte la întrebările tale: cel mai ieftin, dar bun aparat costă în jur de 25-30 milioane. Din câte știu eu, poți mânca orice, dar ferește-te de semine sau chestii de genul, că rămân cojițe în el. Și poți păpa orice, doar să ai grijă să îl cureți cu atenție în oglindă.
Cât despre răni... Da, răni vei avea. Îți va răni interiorul obrajilor îngrozitor, până ce te vei obișnui cu el.
Dar hei, gândețte-te la ce dinți frumoși vei avea! :* Curaj, capul sus!

| iuqdgh explică (pentru trixiiie):

Mersi happy. Deja cand aud de rani imi vine sa lesin laughing

4 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Costurile se ridica la cel putin 4000-5000 lei pentru ambele arcade; aproape ca nici nu se observa noile aparate dentare, asa ca nimeni nu va avea de ce sa rada. Vei arata foarte bine cu el.

| Iamnotme a răspuns:

Nu te gandi la ce vor spune altii, gandeste-te la tine, la ce dinti frumosi vei avea dupa, nu va rade nimeni de tine, ci te vor invidia :*.

| KurtCobainIsMyIdol a răspuns:

Eu am aparat dentar. big grin. Pe mine m-a costat 20 de milioane + 1 milion in fiecare luna cand ma duc sa mi-l mai stranga.

Si acum sa-ti spun povestea mea. laughing) deci eu muream de frica cand auzeam ca trebuie sa merg sa-mi pun aparat dentar. Ma gandeam "cum dumnezeu il prinde in gura? cu suruburi? " ( minte de tembela) laughing)) Asa ca intr-o zi am fost cu mama sa mi-l pun. Ce-i drept am stat vreo ora si ceva cu gura deschisa, iti da si pauza daca vrei. Si surpinzator a fost ca nu m-a durut, la ce ganduri aveam eu laughing. Cand m-am ridicat de pe scaun eram ametita si aveam o senzatie cam neplacuta cu sarmele alea in dinti. Stomatologul mi-a spus ca o sa am dureri de dinti si rani pe obraji si limba, mie mi-a dat o ceara care ti-o pui pe dinti ca sa nu mai faci rani. Meh, nu m-am speriat. Ajunsa acasa eram fericita ca nu ma durea nimic. Dar seara a inceput sa ma doara dintii. Cand mananci e acea senzatie ca atunci cand erai mica si trebuia sa-ti cada un dinte si muscai cu el din mancare. Cam neplacut, dar e de suportat. In urmatoarele 3-4 zile m-a