| DianaIstratii a întrebat:

Hey, am si eu nevoie de voi, am observat ca de la o vreme parul meu nu mai creste (nu stiu de ce)Il ingrijesc bine dar degeaba...ma puteti ajuta cu ceva? PLSS

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mdmcorii a răspuns:

Da, am aceeasi problema. Aveam parul mediu, eu ca si tine il ingrijesc chiar foarte bine, dar mie mi se parea ca nu mai creste asa ca m-am tuns. Desi era perfect sanatos, eu credeam ca nu mai creste, e gresit deoarece el creste in tihna! Poate tu ai firele despicate, poate nu ai o alimentatie buna, poate nu-i prieste samponul/balsamul/masca (vopseaua daca este cazul). Acum orice fata trebuie sa aiba parul lung, si e frumos lucrul asta, dar nici sa vezi o fata cu parul tocat pana pe jumatate doar ca sa aiba parul lung. Revenind, parul creste 1 cm pe luna ( normal ) daca ai par mai "special" creste intre 2-3 cm pe luna. Dar oricum, daca e perfect sanatos, el va creste de la sine. Probabil si din "obsesia " asta sa te uiti zilnic la el, bineinteles ca nu observi nici o diferenta big grin.

3 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Ar trebui sa iti faci un set de analize, pentru a inlatura orice suspiciune de boala. Apoi sa mergi la dermatolog pentru o consultatie.
Poate fi o carenta de vitamine si minerale in organism de asta sunt importante analizele.
Am citit undeva ca masajul zilnic al scalpului timp de cateva minute poate ajuta la regenerarea si cresterea parului prin stimularea circulatiei.

| Flyn a răspuns:

Mda...si eu am aceeasi problema, dar al meu creste mai greu deoarece este cret. cel mai bine ar fi sa il lasi sa isi continue''dezvoltarea''laughingeu oricum nu am ce sa fac ca al meu creste 1 cm in 2 luni credcrying(crying((fi fericita ca nu ai parul cret, adevarul este ca m-am si tuns de multe oricrying

| DianaIstratii explică:

Pun fundita!