| cosmina92 a întrebat:

Hey ^_^
Am şi eu o problemă, din nou! :o
Okay, deci am 17 ani şi nu am avut în viaţa mea herpes, însă mi-a apărut acum şi asta mi se pare foarte ciudat. Faza e că nu am consumat alimente vechi sau grăsimi în exces, nu am băut după cineva, chiar mi-am schimbat regimul alimentar şi nici nu m-am sărutat cu cineva să spun că il am de la respectivul.
Însă mi-am schimbat regimul alimentar(consum un număr anume de calori zilnic) am grijă la alimente şi am început să fac sport intens şi când spun intens mă refer la faptul că atunci când nu mai poţi să faci nici un pas eu făceam pe **** în 4 să mai alerg sau să mai fac ceva exerciţii. (în ultimul an nu prea am mai făcut sport, doar foarte puţin, iar acum am început dintr-o dată) Oare poate să fie din cauza asta? Mi-am schimbat stilul de viaţă prea brusc şi ficatul a dat semne? Btw şi acum cum scap de el? Îl am de vreo 5 zile şi am înţeles că durează de regulă chiar 2 săptămîni. :o Celui mai bun răspuns voi oferi fundă, tnx! ^_^

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| allly97 a răspuns:

Buna deci herpesul din ce stiu eu este un virus care dupa ce il iei il ai toata viata dar asta nu trebuie sa te sperie singura problema este ca odata ce ai luat herpes vei avea episoade in care iti va erupe cateva episoade pe an de obicei 3-4 dar poti si mai des sau chiar mai rar. Motivele ce duc la reaparitia herpesului sunt: - stresul excesiv;
- sistemul imunitar slabit, fie din cauza bolilor sau a medicamentelor folosite in afectiunile autoimune;
- schimbarile hormonale din timpul sarcinii;
- variatii hormonale, la femei, din cauza ciclului menstrual;
- oboseala care ajunge la extenuare;
- expunerea prelungita, fara protectie, la soare;
- alergiile alimentare;
- raceala sau gripa;
- solutii folosite in tratamentul dentar
Nu exista leac sa iti treaca definitiv dar il poti face mai putin dureros si il poti face sa treaca mai repede prin comprese cu apa rece prin creme speciale care le poti gasi la farmacie.
Herpesul este de doua tipuri genital si bucal. Herpesul se ia si prin sarut in timpul episoadelor asa ca nu saruta pe nimeni nu lasa sa pe cineva sa bea dupa tine nu folosi aceleasi prosoape cu nimeni pana iti trece episodul adica pana se vindeca bubitele. Dar sunt sanse ca bubitele tale sa nu fie herpes cel mai bine ar fi sa te duci la un doctor si el v-a lua putin puroi din bubite si il v-a testa sa afle daca ai intr-adevar herpes altceva nu cred ca ai nevoie sa stii. happy

3 răspunsuri:
| AKARA0 a răspuns:

Herpes e doar o boala
trece in cateva saptamani, stai calma laughing

| Misfits a răspuns (pentru AKARA0):

Herpesul e un virus, ramane in corp toata viata.
Poate vrei sa zici ca vindecarea dureaza cateva saptamani, fi mai atent

| Jager a răspuns:

Daca il ai pe buza, el apare cand ai mancat ceva sarat destul de mult sau ai stat insetata (asa stiu eu). Poti scapa de el mai repede ungandu-te cu pasta de dinti pentru a-l usca. Poti folosii pasta de dinti Parodontax pentru ca e mai buna si e destul de naturala fata de altele. Am patit si eu si mi s a dus in maxim 4 zile, recomand.