| cryingfortheangels a întrebat:

Hey! As avea si eu o nelamurire. Am 15 ani, port ochelari de pe la varsta de 7 ani, dioptriile mele sunt in jur de -4.5. Vreau sa-mi pun lentile de contact in loc de ochelari. Este bine? Am vorbit cu mai multi oftalmologi si parerile sunt impartie, unii spun ca nu imi dauneaza, altii ca da. Voi ce ziceti? (Fundita! big grin )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

In principiu nu are ce sa fie rau. happy

Eu am dioptrii mai mari ca ale tale (-7.25 si -7.75) si tot am si lentile de contact. La urma urmei, atat ochelarii, cat si lentilele de contact au exact acelasi rol si anume de a ne ajuta sa vedem bine - nothing more, nothing less.

Principalele avantaje ale lentilelor de contact sunt vederea periferica mai buna (mai ales in cazul celor cu dioptrii serioase ca noi), comoditatea in cazul in care faci sport si, binteineles, aspectul estetic.

Dezavantajele tin in primul rand de faptul ca trebuie sa ai grija foarte mare de igiena lentilelor de contact - trebuie sa le pui in fiecare seara intr-o solutie speciala dezinfectanta, trebuie sa te speli foarte bine pe maini cand ti le pui / scoti, etc.

Vezi insa ca e foarte posibil sa nu poti sa le suporti non-stop, asa ca oricum o sa iti trebuiasca si o pereche de ochelari de "rezerva" ca sa zic asa.

De exemplu eu una nu pot sa le suport mai mult de 4-5-6 ore pe zi, asa ca acasa si la scoala port ochelarii, iar lentilele mi le pun doar cand ies in oras si vreau sa fiu mai draguta. laughing

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LowWw a răspuns:

Salut, nu ma prea pricep la chestii de astea dar am o prietena, care a fost la doctor si la care i-a zis ca la dioprii mari daca nu se repara cu ochelarii in timp, si daca la tine in 7-8 ani sunt de -4, 5 eu cred ca trebuie sa consultii un doctor... aaa da sa nu uit ei i-au spus ca trebuie sa faca operatiehappy
Du-te si consulta un doctor specialist!
si nu cred ca lentilele ar fi bune in cazul asta!

| ZCXCV a răspuns:

Intereseaza-te care sunt cei mai buni oftarmologi si asculta parerea lor.

| EvaLove a răspuns:

Colega mea de banca are lentile de contact. ea are dioptriile -1, 5. poarta lentile de 3 ani si nu a avut nicio problema. daca esti atenta cu ele cand le pui si respecti igiena nu o sa ai probleme happy si nu trebuie sa reunti nici de tot la ochelari, le porti cum ai chef, intr-o zi lentile, intr; o zi ochelari. bafta :*

| Maryusik_Maryus_1998 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun...cred ca este bine sa-ti pui lentile.
funda pls