| คиค a întrebat:

Hey, buna!
Am o problema, si anume o scolioza usoara. Chestia e ca am fost acum 5 luni la un vestit doctor in Bucuresti, profesor universitar de la spitalul " Grigore Alexandrescu". Nestiind daca scolioza mea este exolutiva sau neevolutiva, mi-a zissa revin peste 6 luni, cand imi va face o radiografie si daca se va accentua corset.
Acum 5 luni scolioza mea avea 15°[acum vad ca sa mai agravat], iar corsetul se pune de la 30° in sus.
Mi-a recomandat ca daca avem in oras un centru pentru kinetoterapie, sa fac kinetoterapie, iar daca nu avem in oras asa ceva sa fac in fiecare seara exercitii de gimnastica. Cum nu avem in oras kinetoterapie am facut seara de seara execitii fizice. DOctorul mi-a zic ca numai Dumnezeu stie daca va evolua sau nu, i-ar exercitiile nu ma vor ajuta daca scolioza este evolutiva.

Problema este ca m-am cam demoralizat, si totodata m-am cam suparat cand avuzut ca mi-s-a agravat.

Daca mai sunt persoane cu scolioza, le rog din suflet sa-mi spuna poveste lor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Demoralizatul nu te ajuta. Daca vrei sa lupti, sa stii ca o faci pentru tine. Problema este ca va trebui sa elimini tensiunile cat mai multe tensiuni din viata ta (din familie in general - daca sunt discutii sau este o atmosfera neplacut au o influenta mare asupra scoliozei).
Corsetul nu ajuta din experientele pe care le-am avut. Fa inot, Yoga, reflexoterapie, masaj usor (kinetoterapie, daca iti suna mi bine).
Exista un tip de masaj care se numeste "suikodo" practicat de un japonez Kikkawa, care mi-a fost profesor ( a murit acum 2 ani) - am asistat la o sedinta de masaj in care Kikkawa a rezolvat in 2 ore o scoloiza de 47 de grade; daca parintii tai vor sa te ajute facandu-ti ei niste manipulari iti pot trimite niste note de curs care s-ar putea sa te ajute. Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| คиค explică:

Chear la dumnealui am fost.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna si eu am avut scolioza doar cu mult mai mare.La inceput am avut 50 d grade si m-am dus la spitalul "Marie Curie" din bucuresti unde profesorul spitalului mi-a dat sa port corset 2 luni numai ca situatia s-a agravat si din cauza corsetului am ajuns la 62 d grade. M-am intors la spital peste 2 luni si trebuia ca profesorul sa ma opereze doar ca dansul cu o nonsalanta mi-a spus ca nu ma mai poate opera si sa imi caut un alt spital. M-am dus la "GRIGORE ALEXANDRESCU" unde m-am operat si acum este totul bine.Parerea mea consulta mai multi doctori pentru ca in cazul in care dmne fereste vei ajunge la opeertaie 1 luna te vei chinui foarte mult dupa operatie pentru ca nu te vei putea ridica din pat, vei purta pampers si toate cele. Dar la mine acum este totul ok si am spatele foarte drept happy Sper ca te-am ajutat si MULTA BAFTAlove strucklove struck:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cel mai simplu sa dezarmezi!
Spui ca nu poti si gata, ai terminat tot.
Am vazut/urmarit in evolutie un tanar cu cifo-scolioza severa, fara prea multa vointa dar "manat" de cei din jur, a reusit, dupa cca 1 an sa revina. A purtat si corset dar putina vreme si cu efect redus; cel mai mult au contat exercitiile pentru intarirea musculaturii spatelui. azi, dupa cca 3 ani e un tanar aratos si intens curtat! Bun ar fi un spalier, daca nu e, e bun si batatorul de covoare! Inotul e benefic- desigur nu in cada! In nici un caz, statul la calculator nu ajuta!
Concluzia: nu e decat o problema de vointa!
daca tu nu o ai, cauta pe cineva sa te "impinga " de la spate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dr Mihai Jianu de la Spitalul Gr.Alexandrescu e un medic extraordinar.Mergi la el si cere-i sfatul.