| Katy321 a întrebat:

Hey! Cum poti sa iti dai seama daca ai diabet. daca ar avea cineva si ar manca dulce s-ar simti rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Nu trebuie sa te simti rau de la dulciuri. Simptomele diabetului sunt cu totul altele. Urinezi mult, ti-e sete si consumi multe lichide, ti-e mai foame decat pana in acel moment. Dar diagnosticul de diabet se pune doar dupa controlul glicemiei, daca glicemia e peste 100 e un semn de intrebare si se face test oral de toleranta la glucoza, dupa acel test se determina daca e diabet, e intoleranta la glucoza sau nu e nimic.
Multa sanatate.

| Caood a răspuns:

Exista unele aparate la care îți iau sângele și îți spune cam pana la 100 e normal

| Caood a răspuns:

Asa cred

| Blossom03 a răspuns:

În primul rând, există mai multe tipuri de diabet.Pentru a fi sigur că tu/o persoana are, cel mai sigur e să faci analize/un test.Te poți simți rău de la dulciuri și fără să ai diabet, sau se poate întâmpla să ai pur și simplu o cădere.

| NastyaKobavsky18 a răspuns:

De obicei când ai diabet urinezi foarte des și trebuie sa iti controlezi des glicemia pentru a ști cât dulce trebuie sa mănânci. Dacă ai diabet nu înseamnă ca nu ai voie sa mănânci dulciuri, ci sa ai cantitatea ideala de zahar organismului tău. Ți se poate face rău și dacă mănânci multe dulciuri și dacă nu mănânci delocvent. Trebuie sa păstrezI un echilibru. Sper ca te-am ajutat happy