| Katy321 a întrebat:

Hey! Daca bunicul meu a avut diabet o sa am si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlexCristi97 a răspuns:

Fata de cineva care nu are diabet in familie, ai predispozitie sa faci aceasta boala, dar asta nu inseamna ca vei avea. Daca vei avea o alimentatie echilibrata si cat de cat sanatoasa, vei fi ok.
(predispozitie adica dintre tine si o alta persoana, tinand cont ca amadoi ati avea o alimentatie plina de zahar, sare si grasimi si alte chestii nesanatoase in exces, tu ai sanse ceva mai mari sa faci diabet dar cum zicea, nu e neaparat sa faci chiar si in conditiile astea).

| vlad1000 a răspuns:

Diabetul nu este o boala ereditara. Dacă mananci mult dulce(ce conține zahăr) ai putea face și tu diabet happy Dar numai din cauza ta