| Voicu_Teodora_1999 a întrebat:

Hey! De vre o saptamana nu mai am pofta de mancare. Adica miercuri seara am avut febra 39.8 si nu eram racita adica nu ma durea capul, gatul nu imi curgea nasul si de atunci dimineata nu manac nimic, la pranz mananc uneori foarte putin sau deloc si mai mananc seara putin. Nu stiu pur si simplu ce am. Inainte macam EXTREM de mult, mancam dimineata, la pranz mancam 2 feluri si imi mai puneam in farfurie dupa si sera ca sa mai zic mancam si mai mult. Inainte daca nu mancam la ore fixe incepea sa ma doara stomancul acum nu am nici o treaba nu ma doare stomacul. Ce s-a putut intampla? Vreu sa mananc din nou ca ininte dar nu mai pot efectiv nu am pofta de mamcare. Ajutor toata lumea spune ca m-am chimbat de cateva zile ca sunt mai trista dar nu ma simt asa...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Esti pur si simplu schimbata in rau. Esti bolnava. Probabil e vorba de o banala raceala, dar daca te preseaza de vreo 7 zile, ar fi cazul sa iei masuri. E normal sa-ti fie inhibata pofta de mancare. Organismul tau nu mai distribuie energia. De data asta o conserva special pentru sistemul imun pentru a incerca din rasputeri sa te protejeze. Ajuta-! Fa sport! Transpira si nu astepta ca febra sa declanseze asta! Mananca, dar cauta sa consumi fructe bogate in vitamina C. Daca te simti obosita, dormi! vrei sa consumi si altceva? incearca niste probiotice din plante sau lactate. NU UITA sa te HIDRATEZI! Este suficient ca lipsa hranei iti reduce drastic resursele de nutrienti care mai contin si apa, nu neglija si tu sa bei corespunzator. Consulta-te si cu al tau medic generalist! Seara buna!

2 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Daca simti ca totul e ok inseamna ca te recuperezi.

Daca inca ai febra sau orice alte urmari ar trebui sa mergi la un doctor.

Daca dureaza la fel inca o saptamana, atunci ar trebui sa mergi la doctor pentru verificari.

Eu asa as face daca as fi in locul tau.

| carlito8379 a răspuns:

Fă mișcare, alergare timp de 30 de minute, și o să vezi ca o să iti revină pofta de mâncare.